PEKING, Kina je ključni ekonomski partner Rusije, a njihova bilateralna trgovina vrijedna je 88,4 milijarde dolara. U oktobru 2014. Narodna banka Rusije i Narodna banka Kine potpisale su trogodišnji sporazum o razmjeni valuta vrijedan 150 milijardi juana.
Rusija i Kina proširile su saradnju na polju nafte, gasa, poštanskih usluga i drugih oblasti tokom dvodnevne posjete ruskog predsjednika Vladimira Putina Pekingu, piše portal Raša tudej (RT).
Ruska energetska kompanija Gasprom i kineska korporacija CNPC potpisali su memorandum o trećem projektu u okviru strateške saradnje u narednih pet godina, a baza za isporuke gasa Kini biće ostrvo Sahalin na dalekom istoku Rusije, rekao je izvršni direktor Gasproma Aleksej Miler.
Ruska naftna kompanija Rosnjeft kupiće 30 odsto udjela u kineskoj petrohemijskoj kompaniji ČPC, a dogovoreno je i povećanje isporuka nafte kineskim petrohemijskim fabrikama na četiri miliona tona godišnje, rekao je izvršni direktor Rosnjefta Igor Sečin.
Rosnjeft je sa Kinom potpisao sporazume čija je potencijalna vrijednost 30 milijardi dolara i koji će ojačati postojeću saradnju između te zemlje i Rusije, dodao je Sečin.
Kineska bankarska korporacija za razvoj obezbjediće 600 miliona dolara drugom po veličini ruskom operateru mobilne telefonije MegaFonu. Taj novac biće potrošen na opremu i usluge kineske kompanije Huavej.
Ruski i kineski poštanski operateri potpisali su sporazum o jačanju saradnje i razvoju prekogranične onlajn trgovine, kao i unapređenju isporuka poštanskih pošiljki željeznicom.
Ruski proizvođač kamiona KAMAZ i kineski proizvođač automobila Huatai motor grup potpisali su sporazum o zajedničkom poduhvatu, u okviru kog će se proizvodnja Huatai vozila u Rusiji odvijati u postrojenjima KAMAZ-a, dok će Kina izgraditi fabriku za proizvodnju KAMAZ-ovih kamiona. Tanjug