SOFIJA, Ruski ministar energetike Sergej Šmatko izjavio je da će Rusija, ukoliko Bugarska privremeno obustavi finansiranje projekta druge nuklearne centrale u zemlji “Belene”, nastaviti sa obezbeđivanjem novca za tekuće troškove i neće prekidati proizvodnju opreme.
Tokom susreta sa bugarskim novinarima Šmatko je izrazio nadu da vlada u Sofiji neće kasniti predugo sa odlukama o tri energetska projekta koje treba da realizuje zajedno sa Rusijom.
Šmatko je kao “veoma pametnu” ocijenio odluku bugarske vlade da proda bugarski dio u “Belenu”, pošto će se sa jedne strane značajno povećati šansa za pronalaženje novog investitora, a sa druge strane drugi bugarski dio može biti prodat skuplje, kada se situacija u vezi sa projektom stabilizuje.
Bugarski ministar za energetiku Trajčo Trajkov izjavio je da će se Bugarska odreći kontrolnog paketa u projektu nuklearne centrale „Belene“.
Ministar Trajkov je nakon trosatne debate u Narodnom sobranju rekao da je država odlučna da potraži novog inostranog investitora i tako smanji 51 odsto državnog kapitala u projektu, ali da će konačnu riječ dati poslanici.
“Vlada će tražiti drugog investitora putem konkursa. Još nije jasno koliki će dio `Belena` biti zadržan“, naglasio je ministar Trajkov.
Prema njegovim riječima, Bugarska nije sigurna u učešće strateškog partnera po projektu – njemačke kompanija „RWE“.
Prema mišljenju konsultanta projekta Bogomila Mančevu, centrala će donijeti 50 milijarde evra zarade za 60 godina i prodavati struju za 60 evra po megavat-času.
Bugarski premijer Bojko Borisov izjavio je nakon razgovora sa predstacnivima njemačke kompanije da se „RWE“ nije odrekla projekta nuklearke „Belene“.
Izgradnja atomske centrale povjerena je ruskoj kompaniji “Atomstrojeksport”.
Ugovor o izgradnji sa ovom kompanijom potpisan je tokom posjete ruskog predsjednika Vladimira Putina Bugarskoj, 18. januara prošle godine.
Izgradnja nuklarke, koja će imati dva reaktora, koštaće 3,99 milijardi evra, a planirano je da prvi reaktor nove nuklearke bude završen do 2013. a drugi do 2014. godine.
U javnosti su se pojavile informacije da će centrala koštati puno više, budući da je sporazumom predviđena i formula po kojoj bi bilo moguće izvesti korekciju cijene.
Nedavno je šef ruske državne kompanije „Rosaton“ Sergej Kirijenko u pokušaju da demantuje informacije prema kojima će izgradnja centrale koštati deset i više milijardi kazao da je izgradnju centrale „Belene“ potrebno izdvojiti najviše 6,5 milijardi evra.
Bugarska je na prijedlog Evropske komisije neposredno prije ulaska u EU zatvorila prva četiri 440-megavatna reaktora jedine nuklearke u zemlji “Kozloduj”.
Prvi i drugi reaktor su zatvoreni krajem 2003. godine, a treći i četvrti neposredno prije učlanjenja u EU, krajem 2006. godine.
U funkciji se nalaze peti i šesti reaktor jačine po hiljadu mega-vata, novije ruske proizvodnje, koji zadovoljavaju bezbjednosne kriterijume Evropske komisije.
Nuklearka “Kozloduj” nalazi se na Dunavu, oko stotinu kilometara od granice sa Srbijom, a sastoji se od šest reaktora iz bivšeg SSSR-a.