MOSKVA, Može se desiti da Rusija od 4. februara obustavi uvoz govedine i svinjetine iz SAD i Kanade, pišu ruski mediji.
Uzrok je to što farmeri koriste stimulator rasta – raktopamin. Zabrana najvjerovatnije neće pogoditi potrošače, nadaju se stručnjaci. Da li je tako?
Raktopamin je steroid, koji ubrzava rast mišićne mase. U farmakologiji se ne koristi, ali se aktivno primjenjuje u poljoprivredi kao stimulator rasta kod životinja.
Stručnjaci se različito odnose prema preparatu. Dio medicinara insistira na tome da steroid, nakon što dospije u ljudski organizam, može da izazove niz bolesti srca i krvnih sudova. Mnoge zemlje zabranjuju korišćenje ovog preparata. Krajem prošlog vijeka zabrani se pridružila i Rusija. O primjeni raktopamina u stočarstvu detaljnije je govorio predstavnik „Roseljhoznadzora“ Aleksej Aleksejenko:
“To je sintetičko farmakološko sredstvo, veoma aktivno. Ono omogćava proizvođačima svinjetine da dobiju dodatnih 10 odsto čistog profita. Od toga imaju korist. Za potrošača je ovo prilično sumnjiva korist. Raktopamin je materija koja ima jak uticaj na organizam”.
Zasad se eventualna zabrana odnosi samo na uvoz hlađenog mesa, a njegov obim i nije tako veliki. Međutim, ako isporučioci ne poprave situaciju, sankcije će se odnositi i na zamrznuto meso. A to je već ozbiljno. Kako je saopštio rukovodilac izvršnog komiteta Nacionalne asocijacije za meso Sergej Jušin – Kanada je drugi, poslije Evropske unije, isporučilac svinjetine za Rusiju. Ona isporučuje 24 odsto.
SAD je takođe među liderima. Sa govedinom je drugačija slika. Brazil ima vodeće pozicije – njegov udio iznosi više od 40 odsto. Veliki isporučioci su Paragvaj i Urugvaj, a udio SAD i Kanade je mali. Sergej Jušin tvrdi da se, ukoliko zabrana i bude uvedena, to neće odraziti na ruske potrošače:
Ovo će se djelimično odraziti na cijene narudžbina, ali na cijene vezane za ruskog potrošača to ni na koji način neće uticati, zato što je ponuda danas mnogo veća od potražnje. Cijene svinjetine na veliko su u posljednja četiri mjeseca u prosjeku pale od 20 odsto do 30 odsto po zemlji. Što se tiče govedine, isporuke iz Kanade su jednostavno minimalne, a isporuke iz SAD su negdje na nivou 7,5 odsto. Zato to neće imati bitnog uticaja na naše tržište.
Ako pod sankcije dospije govedina iz Brazila – to će predstavljati ozbiljan problem. Farmeri ove zemlje takođe koriste raktopamin u proizvodnji. I kako ističe Sergej Jušin, jednostavno neće imati čime da se zamjeni brazilska govedina – ukoliko se zabrana bude odnosila na nju. Ni Pargvaj, ni Urugvaj neće imati dovoljno resursa. Istina, Aleksej Aleksejenko se nada da do toga neće doći – Brazilci su prije drugih uzeli u obzir ruske zahtjeve:
“Brazilci su prvi reagovali na naš zahtjev. Sad će svaku partiju mesa, koja se bude isporučivala u Rusiju iz Brazila, pratiti dva dokumenta. Prvi je prilog uz veterinarski sertifikat, u kojem će biti navedeno da je životinja odgojena bez primjene raktopamina. I drugi dokument je rezultat laboratorijskog ispitivanja koji će potvrđivati odsustvo raktopamina u mesu koje dolazi na naše tržište”.
Sjevernoamerički farmeri još imaju vremena da se ugledaju na primjer brazilskih kolega. Tim prije što, kako ističu stručnjaci, i SAD i Kanada isporučuju meso bez raktopamina zemljama u kojima je ovaj preparat zabranjen. Stočari će morati da mijenjaju ugovore sa isporučiocima stočne hrane i da ih koriguju. Međutim, rusko tržište je prilično dobar zalogaj. Da ga ne bi izgubili proizvođači govedine i svinjetine će se najvjerovatnije pomiriti sa troškovima, prenose agencije.