MOSKVA, Kriza sve češće primorava Ruse da do posla dođu podmićivanjem kadrovskih službenika, zaključak je ankete koju je u oktobru proveo istraživački centar portala “SuperJob.ru.”.
Anketa kojom je bilo obuhvaćeno 3.000 kandidata za posao i 700 predstavnika poslodavaca pokazala je da je pet posto radnika do zaposlenja došlo zahvaljujući mitu.
Istraživanje je takođe pokazalo da mito češće primaju muškarci (sedam odsto) u odnosu na žene (tri odsto).
Uz poklone se lakše dolazi do zaposlenja u ruskim regijama, dok u Moskvi ne postoji takva praksa, navodi agencija RIA Novosti.
Među Rusima koji se nikada nisu zaposlili pomoću “poklona” (njih 95 posto) postoje i oni koji se ne bi libili da do željenog radnog mjesta dođu na taj način.
Još devet posto anketiranih je priznalo da su predstavnici potencijalnog poslodavca tražilil mito ili poklon u zamjenu za zaposlenje, pri čemu su to činili na veoma direktan način.
Bezmalo trećina (29 odsto) menadžera zadužena za izbor budućih radnika je imala iskustvo sa nuđenjem mita za radno mesto.
“Svaki peti ruski kadrovski službenik tvrdi da je zbog krize učestala ponuda mita, kako u novcu, tako i u poklonima i uslugama”, komentariše rezultate istraživanja rukovodilac naučno-istraživačkog centra portala “Suberjob.ru.” Natalija Golovanova.
Većina menadžera smatra da je primanje mita apsolutno neprihvatljivo, jer profesionalna reputacija nema cijenu.
Generalni direktor “RBS-Ljudski resursi” Ksenija Suhotina kaže da menadžeri danas nisu zainteresovani za mito, jer rizikuju da izgube radno mesto.
“U vrijeme krize je dosta teško naći zaposlenje, a nivo uslova koji se postavljaju kandidatima za posao, ali i menadžerima za personal, podignut je na viši nivo”, ukazuje Suhotina.
Ona je rekla da, bez obzira na ruski mentalitet koji podrazumeva zahvalnost za određene usluge, ova tema danas nije posebno aktuelna za menadžere na top pozicijama, gde se zahvalnost mjeri ne novcem, već uslugama i perspektivnim razvojem odnosa. Ako se gledaju službenici na nižim pozicijama, zapošljavanje uz mito je veoma rizično”.
U Rusiji je u septembru, prema podacima Zavoda za statistiku, bilo 5,76 miliona nezaposlenih, za 4,05 posto manje nego u augustu.
Nezaposlenost je u septembru bila najniža od početka godine, a posljednji put je na tom nivou bila u novembru 2008. (5,28 miliona ljudi).