BUDVA, Počeo je „špic špiceva“ ovogodišnje sezone, pa je na Jadranu sve više gostiju.
Prema podacima nadležnih turističkih organizacija u Crnoj Gori trenutno se odmara više od 100.000 registrovanih gostiju. No, očigledno je da ih je i više i da se, kako to obično biva, stvarni broj posjetilaca i onih zavedenih u knjigama – ne slažu.
„Ilegalci“ su itekako prisutni i ovoga ljeta. Borave u kućama i stanovima koji nisu registrovani, jer su divlje sagrađeni, pa tako dosta posla imaju inspektori koji su ove godine masovno prisutni na crnogorskom primorju.
Polovina ukupnog broja turista ljetuje na Budvanskoj rivijeri, a po broju posjetilaca slijede Herceg Novi i Ulcinj.
Kraj jula nije promijenio strukturu gostiju. Posljednjih dana je, uistinu, stigao veliki broj turista iz Srbije, ali i dalje vode Rusi. Podaci kažu da nedjeljno iz Rusije na crnogorske aerodrome slijeće čak 51 avion koji dovodi goste iz ove velike zemlje. Ovih dana na južnom Jadranu je nešto više Ukrajinaca, Čeha, Poljaka, Mađara. Ima i gostiju iz zapadne Evrope: Francuza, Britanaca, Nijemaca, ali ne u očekivanom broju.
Ugostitelji i vlasnici privatnih soba i apartmana su sumnjičavi kada je u pitanju finansijski ishod sezone. Promet u njihovim objektima nije na nivou očekivanog, stižu, kažu, gosti sa malo para. Oni bolje stojeći su za odmor odabrali lijepe hotele, naročito one na Budvanskoj rivijeri i zadovoljni su prometom. Svuda, pa čak i u trgovinama, ističu da su Rusi najbolji potrošači.
A kada su cijene u pitanju, smatraju turistički analitičari, malo se pogriješilo i, još se za krevet traži 15 pa i 20 evra (u boljim objektima i zonama). Na drugoj strani pristigli gosti, koje opsjedaju dileri (dosta soba je prazno), se cjenkaju nudeći pet, najviše osam evra po krevetu.
Zaobišli Hrvatsku
Poslije Rusa, po brojnosti slijede gosti iz Srbije, tradicionalno brojni u samom špicu, a na treće mjesto izbili su turisti iz Bosne i Hercegovine. Ove sezone i oni, kao i Rusi, zaobilaze hrvatsko primorje.
Jer, Hrvatska je zbog ulaska u EU uvela vize za turiste iz Rusije, a građanima BiH je zasmetalo to što u ovu zemlju ne mogu više da uđu samo sa ličnom kartom. Tako, ovog ljeta, rusko-bosanski putevi vode ka crnogorskom primorju.
Zarada
Što se novca tiče, računice će biti poznate tek kasnije. Od turizma Crna Gora očekuje značajan prihod, koji bi trebalo da ispegla promaju u kasi državnog budžeta. U crnogorskoj vladi i resornom ministarstvu vjeruju da će cifra biti veća nego 2012. godine, kada je Crna Gora od turizma inkasirala oko 700 miliona evra. Novosti