MOSKVA, U Rusiji nema nemira ni zahtjeva za smjenu vlade i pored pada valute, a analitičari objašnjavaju da Rusi u najvećem postotku koriste samo rublju te da njen pad za deset odsto u odnosu na dolar povećava inflaciju za maksimalno jedan odsto.
Rusi pamte nekoliko devalvacija rublje, i to većih od sadašnje – npr 1998. godine ili onu od prije šest godina. Tada je opozicija bila jača i organizovanija, pa ipak ni tada nije bilo većih nemira.
Postoji nekoliko razloga za “otpornost” prema devalvaciji. Prije svega, većina stanovništva koristi samo rublju, druge valute uopšte ne upotrebljava, čak ni u smislu ušteđevine.
Količina depozita građana u ruskim bankama trenutno iznosi otprilike 16,8 triliona rubalja /270,7 miliona dolara/.
Tokom godine ta količina se smanjivala, ali na kraju se vidi da smanjenje nije bilo veće ni za punih jedan odsto u odnosu na nivo od početka godine.
Prema podacima Sveruskog centra za istraživanje javnog mnenja, velika većina Rusa /71 odsto/ nema nikakvu ušteđevinu, a tek deset odsto stanovništva ima bankarske uloge u određenoj količini, ne računajući tekući račun za platu koja se “skida” na bankomatu.
Mnogi Rusi čuvaju ušteđevinu kod kuće, pripremajući se za neku veliku kupovinu. Između četiri i sedam odsto stanovništa koristi, prema različitim anketama, stranu valutu kao sredstvo čuvanja i “gomilanja”.
Kurs dolara u odnosu na rublju zanima ljude, ali samo u smislu svojevrsnog “naslađivanja”, jer oscilacije rublje najviše zabrinjavaju bogate Ruse, koje ostatak ruskog stanovništva ne voli previše.
Devalvacija ima ograničen efekat čak i u pogledu putovanja u inostranstvo.
Pasoš ima petnaestak odsto stanovništva, od kojih su većina oni koji jednom godišnje idu u Tursku ili Egipat. Udio onih koji redovno putuju na Zapad je od tri do pet odsto.
Što se tiče uticaja devalvacije na rast cijena, on postoji i još će se jače odraziti u sljedećim mjesecima.
Ipak, pad rublje na deset odsto u odnosu na dolar znači povećanje inflacije za jedan odsto, a ostali dio inflacije ima uzrok u samoj ruskoj ekonomiji.
Ruski analitičari objašnjavaju da čak ni rast cijena od 20 ili 30 odsto neće izvesti ljude na ulicu, pošto to za Ruse nije iznenađujuće niti novo.
Rublja je za dva dana naglo izgubila vrijednost u odnosu na američki dolar i evro.
Ona je na berzi 15. decembra pojeftinila za devet odsto u odnosu na druge valute, a 16. decembra je pala za 24 odsto.