MOSKVA, Rusi rado ulažu sredstva u nekretnine u inostranstvu, a London je među najperspektivnijim lokacijama za one koji zaista imaju mnogo novca, objavio je moskovski poslovni list “Vzgljad”.
Kao primer list je naveo rusku korporaciju “Miraks grupa” (Mirax Group), koja je započela realizaciju ambicioznog projekta rekonstrukcije zdanja “Kornvol teras” (Conwall Terrace), izgrađenog u 19. veku u istorijskom centru britanske prestonice. Korporacija će, kako je saopštila, u taj projekat uložiti oko deset miliona funti (20 miliona dolara).
S obzirom da su izmjene spoljašnjeg izgleda zgrada u istorijskom centru Londona zabranjene, rekonstruisaće se i modernizovati 8.000 kvadratnih metara unutrašnjeg prostora. Radove na rekonstrukciji izvodiće britanska kompanija a, prema projektu, zgrada će biti podjeljena na odvojene stambene jedinice, prosječne površine oko 1.000 kvadratnih metara.
Od uspjeha tog projekta, koji bi trebalo da bude završen krajem 2009. godine, zavise dalji planovi ruske korporacije u Britaniji.
“Ovo je probni korak u Londonu i ne isključujemo mogućnost da, u slučaju uspješne realizacije, gradu ponudimo i druge ambiciozne projekte”, izjavio je član odbora direktora “Miraks grupe” Maksim Temnikov.
Eksperti za sada ne procjenjuju isplativost londonskog projekta, s obzirom na specifičnost Londona, u kome cijena nekretnina zavisi od više faktora, a posebno od toga u kojoj se ulici zgrada nalazi.
Prestiž u Londonu ima visoku cijenu i u njemu postoje kvartovi i ulice u kojima su kuće višestruko skuplje nego u drugim delovima, piše “Vzgljad”.
Eksperti, međutim, ukazuju da su sve investicije u londonske nekretnine više-manje uspješne. Početna cijena stambenog kvadratnog metra u britanskoj prijestonici je 8.000 funti (16.000 dolara).
Cijene u centralnim kvartovima Londona počinju od 20.000 funti (40.000 dolara) za kvadratni metar, a ove godine u rejonu londonskog Hajd parka je postignut nov rekord od 40.000 funti za kvadrat.
Kriza na američkom hipotekarnom tržištu, sa negativnim posljedicama za mnoga evropska tržišta, na London gotovo da nije uticala, piše moskovski list. Korekcije cijena nekretnina u britanskoj prijestonici je praktično izostala.
Zahvaljujući, između ostalog, i prilivu investitora iz Rusije, cijene nekretnina u Londonu su udvostručene u posljednjoj deceniji (u nekim kvartovima u poslednje tri-četiri godine). Analitičari procjenjuju da je čak svaki četvrti kupac nekretnina u britanskoj prijestonici Rus.
Londonski projekat “Miraks grupe” je zato prvenstveno namjenjen kupcima iz Rusije. “I londonski, kao i pariski, i ostali projekti u inostranstvu su predviđeni za realizaciju na ruskom tržistu”, precizirala je portparol ruske korporacije Ekaterina Zajceva.
Jedan od prvih Rusa koji je u Londonu kupio vilu je prvi sovjetski milioner Artem Tarasov. Brojne nekretnine, “bijesnu” vilu i nekoliko kuća u britanskoj prestonici ima i Roman Abramovič. Kako je nedavno objavio list “Dejli Telegraf”, u londonskom kvartu Kingston bridž, ruski milijarder namjerava da izgradi osmospratnicu za 296 miliona dolara, što će biti najskuplja privatna kuća u Velikoj Britaniji.
Velika Britanija i Monako su najskuplje države u Evropi za kupovinu nekretnina, a za njima nešto zaostaju Francuska i Italija, tako da tamo kupuju samo najbogatiji.