BANJALUKA – Ruski “Njeftegazinkor” odlučio je da povuče dvojicu od svoja tri najvažnija čovjeka u BiH.
Naime, sa rukovodećih pozicija u grupaciji odlaze Andrej Jakovljevič Getinger i Vladimir Viktorovič Liman koji su bili članovi Upravnih odbora u rafinerijama u Brodu i Modriči, te “Nestro petrolu”.
Na poziciji ostaje jedino Denis Nikolaevič Maksimov kojem je obnovljen mandat i koji će zajedno sa Margaritom Nikolaevnom Tatarnovom i Igorom Viktorovičem Ščelkunovim voditi ova preduzeća.
Za kraj mjeseca su zakazane vanredne sjednice skupštine akcionara na kojima će ove promjene biti potvrđene.
“Članovi Upravnog odbora izabrani 2016. godine se razrješavaju zbog isteka mandata, a novi se imenuju na period od pet godina”, navodi se u prijedlozima odluka o kojima će se razmatrati na skupštinama.
Inače, Getinger i Liman odlaze sa funkcija samo nekoliko mjeseci nakon što je “Optima grupa” preko koje se upravlja sa rafinerijama i benzinskim pumpama, pokušala tajno da upumpa 1,77 milijardi maraka, kroz dokapitalizaciju.
Na tom primjeru su potvrđene sve slabosti i rupe u sistemu nadzora i kontrole stranog kapitala jer se ispostavilo kako strani investitor može da u zemlju unese milijarde maraka, radi sa njima šta hoće, a da na to niko ne obrati pažnju.
Otkrili su ih novinari CAPITAL-a, a kasnije su iz “Optime” priznali kako su novcem plaćani dugovi i kako bi se stabilizovalo poslovanje.
CAPITAL: D. Tovilović
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ljudi unijeli 1,7 milijardi keša da plate dugove državi dobavljačima i sl. To uopšte nije problematično, problem ja kada se novac iznosi iz zemlje. Npr. u SAD-u je veoma rigorozna kontrola kada se novac iznosi, a kada novac donosiš u državi i ako nisi bezbjednosno interesantan, kontrole su labave. Tako da kada pišete o pranju novca u ovom slučaju lupate gluposti.
Potpuno se slažem! BiH ionako hronićno fali kapitala!