MOSKVA, Rusija ne namjerava da smanjuje dio deviznih rezervi koje ima u evrima bez obzira na krizu u EU.
Moskva šalje signal i drugim zemljama da vjeruje da će EU uspjeti da riješi probleme.
Rusija nije mijenjala strukturu zlatno-valutnih rezervi od 2011.
Na nedavnom samitu G-8 u Kemp Dejvidu ruski premijer je potvrdio da Rusija vjeruje u sudbinu evra i da će i dalje 40 odsto njenih deviznih rezervi biti u evrima. Ruske valutne rezerve su i 46,65 odsto u dolarima, devet odsto u funtama, dva odsto u kanadskim dolarima i toliko u japanskim jenima.
Ruske devizne rezerve su u maju dostigle rekord u posljednjih šest mjeseci – 523 milijarde dolara. Istorijski rekord ruskih deviznih rezervi bio je 8. avgusta 2008. godine – 598 milijardi, dok je minimum bio u vrijeme Borisa Jeljcina, aprila 1999, samo 10,7 milijardi dolara.
Što se tiče finansijske pomoći EU, Rusija će to realizovati preko MMF, objasnio je Arkadij Dvorković potpredsjednik ruske vlade. Problemi evropskih zemalja biće tema sljedećeg mjeseca na sastanku G-20 u Meksiku.
Ruski eksperti prognoziraju da cijena nafte neće značajnije padati. Nedavni pad cijena nafte uticao je na slabljenje rublje prema dolaru i evru.
Zamjenik ministra finansija Sergej Storčak objašnjava da su cijene nafte dovoljno visoke tako da nema straha za punjenje državnog budžeta.
Budžet za ovu godinu pravljen je na cijeni 100 dolara po barelu. Za iduću godinu se planira da cijena nafte bude 110 dolara, objasnio je Storčak.
Ipak, u Moskvi više niko ne tvrdi kao prije pet, šest godina kako je ”Rusija ostrvo stabilnosti” i da će je zaobići svjetska ekonomska kriza. Rusi pažljivo prate šta se zbiva u EU, koji je glavni ruski trgovinski partner i kupac njenih energenata i metala. Novosti