BUKUREŠT, U Rumuniji je, nakon masovnih otpuštanja radnika, konkurencija za zapošljavanje postala izuzetno velika, a broj radnika koji konkurišu za jedno radno mjesto uvećan je deset puta u odnosu na isti period prošle godine.
Kristina Savujka, suvlasnik kompanije za zapošljavanje “Lugera i Makler” izjavila je rumunskom listu “Biznis standard” da su prošle godine za jedno mjesto dobijali desetak zahtjeva, a da se sada za isto takvo radno mjesto prijavljuje više od hiljadu kandidata.
Najviše zahtjeva za zapošljavanje dolazi iz oblasti trgovine i informacionih tehnologija, a primjetno je smanjenje potreba za danim mjestima u finansijama, piše rumunski list.
Najveća ponuda za radnim mjestima u Rumuniji i dalje je, kao i prošle godine, u Bukureštu, Temišvaru, Kluž-Napakiju i Jašu.
Prema podacima rumunskog Zavoda za statistiku, nivo nezaposlenosti u Rumuniji u trećem kvartalu iznosio je 5,8 odsto, odnosno posao je tražilo 568 000 nezaposlenih.
Dnevnik “Adeverul” piše da su poslodavci od Ministarstva finansija tražili promjenu poreske osnovice, odnosno utvrđivanje fiksirane stavke koju će plaćati mala i srednja preduzeća periodično u zavisnosti od prometa, a ne od djelatnosti kojom se bave.
“Predložili smo da preduzeća sa prometom do 15.000 evra godišnje ne plaćaju porez ili da kompromisno daju najviše 500 evra. Firme sa prometom od 15.000 do 30.000 evra na godišnjem nivou plaćaće hiljadu evra godišnje ili da u krajnjem slučaju porez bude uvećavan u zavisnosti od prometa”, izjavio je upravnik organizacije “UGIR 1903” Čezar Korač.
S druge strane, Ministarstvo finansija prinuđeno je da smanji izdatke za osnovno i srednje obrazovanje za 811 miliona leja, odnosno za skoro 400 miliona evra.
Ministarstvo je predložilo dvije varijante – zamrzavanje plata ili smanjenje zaposlenih za pet odsto, što bi značilo da 20.000 zaposlenih u obrazovanju ostane bez posla.
Lider Federacije slobodnih sindikata u obrazovanju Aurel Kornja izjavio je da je smanjenje broja zaposlenih za pet odsto uslov koji je rumunska vlada prihvatila u pregovorima sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Prema sindikalnom lideru moguća je i treća varijanta, odnosno da bez posla ostane oko 10 000 prosvjetnih radnika i da se plate uvećaju sa najviše dva odsto.