BUKUREŠT, Rumunija je prošle godine zbog softverske piraterije izgubila 151 miliona dolara, što je 32 odsto više nego 2006, kada je ta šteta iznosila 114 miliona dolara, izjavila je predstavnica Udruženja poslovnih softvera (BSA) Magda Popesku.
Popesku je rekla da je stopa piraterije lane opala jedan odsto u odnosu na prethodnu godinu, na 68 odsto, ali da je vrijednost štete povećana zahvaljujući prije svega kursnim razlikama i rastu tržišta računara.
Ispitivanja pokazuju da je trećina ukupne globalne prodaje softvera nelegalna, podsjetila je agencija Rompres, dodajući da u Rumuniji piraterija na tržištu muzike dostiže udio od čak 99 odsto.
Kompanija “Majkrosoft Rumenija” (Microsoft Romania) i nekoliko nevladinih organizacija su pokrenule kampanju protiv piraterije i za podizanje svijesti o zaštiti autorskih prava pod nazivom “FalšSoft” koja se već odvija u Bukureštu i Klužu, kao i na Internetu.
Stručnjaci “Majkrosofta” su takođe prisutni u 500 velikih prodavnica informacione tehnike širom Rumunije, gdje prodavcima i kupcima softvera objašnjavaju razlike između piratskih i originalnih softvera. Kompanija takođe organizuje edukativne kampanje u školama.
Ispitivanje BSA pokazuje da globalno suzbijanje softverske piraterije može omogućiti otvaranje novih radnih mjesta, privredni rast i povećanje poreskog prihoda.
Studija pokazuje da je, od 108 zemalja u kojima je obavljeno ispitivanje, softverska piraterija opala u 67, dok je samo u osam povećana. Kako, međutim, ukupno tržište personalnih računara raste brže u zemljama s visokom stopom piraterije, stopa globalne piraterije je prošle godine povećana tri procenta, na 38 odsto.
U centralnoj i istočnoj Evropi , zemlje s visokom stopom piraterije su Jermenija (93 odsto), Azerbejdžan (92 odsto) i Moldavija (92 odsto). Nasuprot njima, među zemljama s najnižom stopom softverske piraterije su Češka (39 odsto), Mađarska (42 odsto) i Slovačka (45 procenata).