BUKUREŠT, Treba razumno iskoristiti veliki poljoprivredni potencijal Rumunije uz “šok-mjere” da bi se sa malih površina prešlo na velike i da bi se povećala produktivnost.
Ovo je izjavio rumunski ministar poljoprivrede Stelijan Fuja.
U Rumuniji ima više od jednog miliona poljoprivrednih gazdinstava, od kojih 978.000 manjih od 10 hektara, zbog čega se ne može organizovati velika proizvodnja, niti se mogu efikasno upotrebiti fondovi EU, ukazao je ministar.
Fuja je rekao da je Ministarstvo poljoprivrede sklopilo partnerstvo sa njemačkim stručnjacima za sprovođenje efikasnih projekata u Rumuniji, jer Njemačka ima veliko iskustvo u sistemu asocijacije i kooperacije u poljoprivredi.
Politika poljoprivrede je u Evropskoj uniji u najvećoj mjeri integrisana, te toj integraciji treba da teži i Rumunija, rekao je ministar i ukazao da će, u suprotnom, Rumuni morati “da se mole Bogu za dobro vrijeme”.
Na današnjem sastanku sa stručnjacima za poljoprivredu, ministar je ocijenio da je pored što bržeg udruživanja poljoprivrednika, potrebno integrisanje ratarstva i stočarstva, radi povećanja izvoza.
Razvoj poljoprivrede učiniće da se Rumuni koji traže bolji život u gradu ili inostranstvu, vrate na selo, ocijenio je Fuja.
Poslije prevrata u Rumuniji decembra 1989, raspale su se sve poljoprivredne zajednice, a zemlja je vraćena seljacima koji su je unijeli u kolektiv. Od tada se rumunska poljoprivreda nije oporavila, a mladi su masovno napustili selo.
U Rumuniji su do prije 22 godine postojala državna poljoprivredna dobra koja su potom privatizovana. Rumunija je nekada bila jedan od najznačajnijih izvoznika poljoprivrednih proizvoda, prvenstveno žitarica, u druge evropske zemlje. Beta