BUKUREŠT, Hiljade rumunskih sindikalaca protestovalo je zbog smanjenja plata u javnom sektoru, izražavajući nezadovoljstvo zbog finansijskih reformi koje se sprovode.
Ispred zgrade vlade u Bukureštu okupilo se oko 13.000 članova sindikata iz cijele zemlje, koji su u povike “Lopovi! Lopovi!” zahtjevali promjene u vladi.
“Želim da ova vlada ode. Ona nas je dovela u haos”, kazao je jedan od učesnika demonstracija.
Protest protiv reformi u javnom sektoru, koje podrazumijevaju komplikovan sistem dobijanja bonusa i uvođenje prinudnog otpuštanja bez nadoknade, podijelio je prošle sedmice vladajuću koaliciju i izvršio dodatan pritisak na vladu uoči predstojećih predsjedničkih izbora zakazanih za novembar.
Pojedini ekonomisti upozorili su da kriza u vladi znači da Rumunija možda neće uspjeti da ispuni uslove za dobijanje 20 milijardi evra pomoći kako bi se izborila protiv ekonomske krize, koje je trebalo da dobije narednih mjeseci od Međunarodnog monetarngo fonda.
Parlament je danas trebalo da odluči kada će se glasati o povjerenju manjinskoj vladi premijera Emila Boka.
Opoziciona Liberalna partija izjavila je da izglasavanje nepovjerenja vladi možda neće uspjeti, iako je prijedlog dobio podršku među nevladajućim strankama.
Politička nesigurnost će, prema mišljenju posmatrača, vladati u Rumuniji sve do 22. novembra, kada će na izborima snage odmjeriti Bokova Demokratsko-liberalna partija i Bokovi bivši koalicioni partneri socijaldemokrati.
Kreditna sposobnost Rumunije mogla bi da opadne ukoliko ovi problemi spriječe sprovođenje ekonomske politike ili odlože finansijske reforme, procijenili su “Fič rejtings” i “Mudis investor servis”, kompanije za analizu kreditnih sposobnosti.
MMF je od Rumunije tražio uvođenje sveobuhvatnih finansijskih reformi kako bi se zaustavio neobuzdan rast plata u javnom sektoru, kao i da uvedu kontrolu trošenja poreskog novca.
Krajnji cilj reformi je oslobađanje državnog novca za modernizaciju, koja je od ključnog značaja za ponovno ulaganje stranih investitora, sprečavanje finansijske krize i smanjenje pronevjera u državi koja je u EU druga po stepenu korupcije.