BEOGRAD, Šef Misije Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ u Srbiji DŽejms Ruf ocijenio je da se ekonomska situacija u Srbiji znatno popravila od usvajanja stendbaj-aranžmana u februaru 2015. godine.
Ruf je rekao da će povećanje plata u javnom sektoru i penzija biti razmatrano u oktobru i novembru kada bude vršena osma i posljednja revizija postojećeg aranžmana.
“Naš savjet je da se te vrste rashoda i dalje obuzdavaju u smislu njihovog učešća u bruto domaćem proizvodu /BDP/. To znači da će zarade u privatnom sektoru rasti u skladu sa rastom BDP-a, što otvara prostor i za rast plata u javnom sektoru. Međutim, to ne bi bila povećanja koja prethode rastu u ekonomiji”, rekao je Ruf.
On je istakao da je delegacija MMF-a tokom posjete Srbiji posmatrala “širi spektar situacije u ekonomiji”.
“U ovoj godini vidimo rast od tri odsto, a revidirali smo našu raniju projekciju deficita od 1,7 na 1,1 odsto BDP-a, što je najniži nivo od 2005. godine”, rekao je Ruf na konferenciji za novinare u Beogradu.
On je dodao da javni dug Srbije pada brže i ranije od očekivanog, te da je veoma važno to što je došlo do fiskalne konsolidacije, koja je brža i veća, nego što je prvobitno projektovano.
“Vidjeli smo i da je, uprkos smanjenju radnika u javnom sektoru, došlo do pada nezaposlenosti i rasta opšte zaposlenosti”, rekao je Ruf.
On je istakao da je, bez obzira na pozitivne rezultate, potreban nastavak reformskih napora s ciljem rješavanja preostalih osjetljivih pitanja u ekonomiji i strukturnih slabosti.
“Može se reći da je ostvaren dobar napredak u stendbaj-aranžmanu, ali ipak se kasni u nekim oblastima, kao što su reforma državne uprave, javnih službi i državnih preduzeća”, pojasnio je Ruf.
On je naveo da konsolidacija pozitivnih fiskalnih rezultata, koje nije bilo lako postići, predstavlja ključni strateški prioritet, te da Narodna banka Srbije drži inflaciju pod kontrolom.
Ministar finansija Srbije Dušan Vujović rekao je da je Srbija završila sve urgentne stvari i da se sada “pažnja preusmjerava na pitanja dugoročnog kvaliteta i strukturu privrede i države”. Srna