PODGORICA, Direktor beranskog Rudnika uglja Predrag Drecun izjavio je danas da će u slučaju da grčki koncern “Restis grup”, u čijem je vlasništvu rudnik, pobjedi na tenderu za kupovinu 18 odsto akcija Elektroprivrede, rudnik i buduća termoeletrana biti uključeni u sistem Elektroprivrede Crne Gore.
“Ako, međutim, ne pobjedimo na tom tenderu, onda će se razmatrati varijanta da se termoelektrana u Beranama gradi posebno. Sve će biti poznato poslije 17. jula kada bude zaključen tender za prodaju djela akcija Eletroprivrede Crne Gore”, kazao je Drecun.
Grčki koncern “Restis group”, u čijem je vlasništvu Rudnik mrkog uglja, poslao je ponudu za kupovinu djela akcija Elektroprivrede Crne Gore.
Grci su beranski Rudnik uglja kupili u avgustu 2007. godine, obavezavši se ugovorom da će samo u rudnik uložiti 20 miliona evra u narednih 10 godina, kao i još sto miliona u izgradnju termo bloka snage 110 megavat-sati.
To bi značilo da bi beranska termoelektrana imala kapacitet 50 odsto manji od termoelektrane Pljevlja.
Proizvodnja u beranskom Rudniku uglja stala je krajem 2002. godine, kada se raspala slovačka firma “Gradeks HBP” koja ga je godinu ranije privatizovala. U međuvremenu je raspisano 10 tendera za prodaju rudnika prije nego što su ga Grci kupili.
Osim geoloških ispitivanja nalazišta jame Petnjik, Grci, međutim, do sada nisu preduzimali nikakve druge aktivnosti u pravcu pokretanja proizvodnje.
“Balkan energy”, kao dio grčkog koncerna, prema ugovoru o koncesijama, ima pravo da u narednih 20 godina iskopa 3,5 miliona tona vrijedne rude, i to samo iz jame Petnjik.