PRIJEDOR, Rudnik Ljubija još ostaje ničija zemlja. Na zapuštene rudokope u vlasništvu države kupci i dalje “namiguju” ali konkretnih ponuda nema.
Pogone rudnika u maju ove godine pregledali su i predstavnici austrijske firme “Festalpina”. Već u junu su odustali, kaže bivši direktor “Ljubije” Božo Grbić. Pet dana je u penziji tako da nije dočekao godinama najavljivanu privatizaciju.
“Oni su ocijenili da za njihove potrebe struktura naše rude nije zadovoljavajuća”, otkriva Grbić.
Nakon što su Austrijanci otpali, problem se, očigledno, opet gura pod tepih. Svi se slažu da je privatizacija neminovno rješenje, ali niko ne želi da povuče konkretan potez.
O prodaji se pričalo još prije dvije godine. Početkom ove, Vlada RS je donijela Odluku o prodaji državnog kapitala Izraelcima ali je, nakon Pavićeve ostavke na mjesto predstavnika državnog kapitala odustala od te namjere. O privatizaciji “Ljubije” Pavić se danas ipak ne bi izjašnjavao.
“Ne znam zaista što mene pitate za rudnik, pobogu brate. Ja sam načelnik opštine, to je privredna tema. Rudnik je državna kompanija i nemojte mene”, rekao je Marko Pavić.
Uz priču o Izraelcima kao logičan kupac se nameće i kompanija “Arselor Mital”, i to još od 2011. godine, za koju, između redova, “navija” prijedorska vlast.
Inače, “Mital” već godinama posluje u Prijedoru i eksploatiše rudu u Omarskoj i Tomašici. Eksploataciono pravo ima i na stare kopove u Ljubiji koje država želi da proda ali dogovora o prodaji za sada nema. Iako je tako već godinama, resorni ministar kaže da su još sve karte otvorene.
“Nemamo favorita kad je u pitanju neko ko bi to kupio, kome bismo mi to prodali. Za nas je jako bitan razvoj rudnika, koji je od dana kad je ‘Arselor Mital’ došao, prije nekih 14, 15 godina, u potpunom zastoju”, ocijenio je Petar Đokić, ministar industrije, energetike i rudarstva u Vladi RS.
Rudnik Ljubija kod Prijedora, dok čeka novog vlasnika, danas djeluje zapušteno. Međutim, na dva kopa, Ljubija i Tomašica, nalazi se 30 miliona tona rude, vrijedne stotine miliona evra. ATV