BIHAĆ, Iskorištenost rudničkih kapaciteta na području Unskosanskog kantona (USK) svedena je na minimum, a od četiri postojeća rudnika u ovom kantonu, proizvodnja se trenutno ne odvija niti u jednom.
Prema riječima Šefika Štulanovića, predsjednika Komisije za koncesije USK, proizvodnja uglja u Rudniku mrkog uglja (RMU) Kamengrad kod Sanskog Mosta zakočena je već nekoliko godina, iako je u međuvremenu firma “Lager” iz Posušja dobila koncesiona prava za iskorištavanje tamošnjih ugljenokopa.
“Eksploatacija još nije započela jer se pred nadležnim sudovima vode sudski sporovi u vezi s imovinskopravnim odnosima nad zemljištem gdje se nalaze eksploataciona polja. Početak proizvodnje će sačekati okončanje ovih sporova i ja se nadam da će se to dogoditi vrlo brzo”, kaže Štulanović.
On je dodao kako se koncesionar obavezao na ulaganja u visini od oko 10 miliona maraka, kao i na zapošljavanje 50 radnika.
Prema njegovim riječima, proizvodnja se već dugo vremena ne odvija niti u Rudniku mangana Bužim, kod istoimenog grada, s obzirom na to da je trenutno u toku montaža nove opreme i radi se o investiciji vrijednoj više miliona maraka. Inače, vlasnik pomenutog rudnika, bugarska kompanija “Minitrejd”, najavio je višestruko povećanje obima proizvodnje i zapošljavanje novih stotinu radnika tokom ove godine.
Dosadašnja proizvodnja mangana u ovom rudniku iznosila je 30.000 tona na godišnjem nivou, a plan je da se ovaj nivo podigne na 150.000 tona.
Najznačajnija investicija u ovom rudniku je izgradnja nove briketarnice čija će funkcija biti obogaćivanje rude mangana, te će ovako oplemenjena ruda imati veći kvalitet i potražnju na tržištu. Štulanović je istakao kako su trenutno najveći problemi u vezi s rudnikom gipsa u Kulen Vakufu, kod Bihaća, te rudnikom boksita u Bosanskoj Krupi.
Iako je prije dvije godine belgijska kompanija “Siniat” postala vlasnik pomenutog rudnika gipsa, proizvodnja ni do danas nije pokrenuta.
Investitoru je tada izdato koncesiono odobrenje, a on se obavezao na ulaganja u visini od 15 miliona evra, kao i zapošljavanje 50 radnika.
Inače, ova investicija je trebalo da ima veliki značaj i po pitanju oživljavanja teretnog saobraćaja na Unskoj pruzi, međutim investitor od ugovorenog ništa nije ispunio.
Slična situacija je i s rudnikom boksita, s obzirom na to da je investitor iz Srbije prekinuo proizvodnju nakon što se pokrenulo pitanje plaćanja koncesionih obaveza za eksploataciju rudnog bogatstva.
Lokalne vlasti u Bosanskoj Krupi godinama su ukazivale na nelegalnu eksploataciju ove rude, te na činjenicu da investitor ne plaća koncesiju za njeno korištenje, a jedan od velikih problema bilo je i onečišćenje rijeke Krušnice i njenog okoliša.
Nakon što su, nakon brojnih upozorenja, intervenisali inspekcijski organi, eksploatacija boksita je naprasno prekinuta, a investitor je povukao cjelokupnu mehanizaciju.
Štulanović je istakao kako su neaktivnosti u iskorištavanju rudnog bogatstva u USK dovele i do značajnog smanjenja kada su u pitanju planirani prihodi od koncesija u kantonalnom i općinskim budžetima tokom protekle godine. Nezavisne novine