KOSJERIĆ, Otvaranje rudnika u opštini Kosjerić, zašta su zainteresovani mnogi investitori, kao i proizvodnja kvalitetne vode za piće, mogu da pokrenu privredni razvoj Kosjerića i tog kraja, izjavio je juče ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Srbije Milan Bačević.
On je rekao da su za istraživanje i eksplotaciju različitih, a posebno nemetaličnih sirovina, na području opštine Kosjerić zainteresovane mnoge kompanije, među kojima su Borovica, Putevi Užice, Interkop, Metalfer i druge.
Bačević je poslije sastanka sa rukovodstvom te opštine, naglasio da u Kosjeriću postoje posebne mogućnosti za eksploataciju krečnjaka, mermera, laporca, dijabaza, arhitektonskog kamena, ali i bakra i podzemnih voda.
Te podzemne vode su resurs budućnosti. Kosjerić ima izuzetnu šansu i potencijal za proizvodnju kvalitetne vode za piće, rekao je ministar Bačević. On je podsjetio da je u toj opštini planirana izgradnja jedne fabrike za proizvodnju vode, čiju lokaciju je juče obišao.
Ministar je izrazio uvjerenje da će biti nastavljena geološka istraživanja na području te opštine, što zahtjeva rad od tri do četiri godine a već kako je rekao, pete godine, bi se moglo očekivati otvaranje rudnika.
“Optimista sam da će se to i desiti, i resorno ministastvo će i u buduće podržavati dolazak investitora a posebno onih koji imaju namjeru da u Srbiji otvore prerađivačke kapacitete, donesu nove tehnologije i zaposle ovdašnje stanovništvo.” Govoreći o situaciji u opštini Kosjerić, Bačević je rekao da je to jedna od rijetkih opština u Srbiji, koja nije usvojila budžet za ovu godinu, što je kako je istakao ozbiljno upozorenje za Vladu. On je istakao, da ga je opštinsko rukovodstvo upoznalo sa problemom neredovnih uplata naknada za rudnu rentu, pojedinih kompanija što je, kako je istakao, neophodno ispraviti.
Ministar je pohvalio ulaganje cementare Titan u projekte zaštite na radu, i zaštite životne sredine, istakavši da kada se dođe u tu cementaru koju je obišao, uopšte nemate osjećaj da se radi o fabrici za proizvodnju cementa. Posebno je ukazao da je u toj fabrici prošlo čak 440 dana bez povreda na radu. Tanjug