BANJALUKA, Industrijska proizvodnja u RS u januaru ove godine manja je za 5,6 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine prvenstveno zbog značajnog pada produkcije u rudarskom i metalskom sektoru pod pritiskom svjetske ekonomske krize.
Obim industrijske proizvodnje u FBiH u istom periodu je prema nedavno objavljenim podacima federalnog Zavoda za statistiku bio manji za 11,1 odsto.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, obim ukupne proizvodnje ostvaren u januaru je u poređenju s prosječnom proizvodnjom u prošloj godini manji za 16,6 odsto, a u odnosu na minuli decembar za 27,8 odsto.
Sektor rudarstva bilježi najveći pad proizvodnje u odnosu na januar prošle godine, za 26,8 odsto, na šta je, ističu analitičari, uticao skoro potpuni prekid rada u rudniku olova i cinka Sase iz Srebrenice, te manji iskopi u rudnicima željezne rude “ArcelorMittala Prijedor”. Proizvodnja u prerađivačkoj industriji manja je za 7,1 odsto, dok su proizvodnja i snabdijevanje strujom, gasom i vodom povećani za 4,8 odsto.
Posmatrajući podsektore, pad aktivnosti je izražen u proizvodnji osnovnih metala, za čak 70 odsto, ponajviše zbog poklekle fabrike “Birač”, zatim, reciklaže 68,8 odsto, proizvodnji električnih mašina i aparata 56,5 odsto, preradi drveta 54,3 odsto i proizvodnji duvanskih proizvoda 52,1 odsto.
“Sigurno je da se svjetska ekonomska kriza najdirektnije odrazila u rudarskom, metalskom i tekstilnom sektoru kroz smanjenu potražnju za tim proizvodima”, kaže Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT.
Naglašava da na negativna privredna kretanja utiču i interni problemi koji se ogledaju u neadekvatnoj zaštiti domaće proizvodnje i zastarjelom načinu upravljanja preduzećima posebno u segmentima finansija i marketinga.
RS, sa druge strane, snažnu ekspanzija bilježi u podsektoru “proizvodnja koksa i derivata nafte” za čak 62 puta zbog pokretanja brodske Rafinerije nafte. Slijede proizvodnja kancelarijskih i računarskih mašina koja je veća za 1.171 odsto, hemijskih proizvoda 138,7 odsto, te namještaja 65,5 odsto.
“Sreća pa je proradila Rafinerija nafte, jer bi bez toga pad ukupne proizvodnje u RS bio još izraženiji”, istakao je Grabovac dodajući da ga iznenađuje rast proizvodnje namještaja na koju kriza očito nije uticala.
U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS kažu da proizvodnju namještaja vuku fabrike “Nova DI Vrbas”, “Nova DIPO” i “Nova forma”, ali i ostali manji kapaciteti.
“Takođe, dobre hidrometeorološke prilike pridonijele su da je proizvodnja električne energije u januaru i prvoj polovini februara iznosila 883,43 gigavata, odnosno 19,55 više od plana, a potrošnja 454 gigavata, što je 4,8 odsto iznad planirane”, kazala je Aleksandra Vukašinović, portparol tog ministarstva.Nezavisne novine