MOSKVA, Rublja raste i već je kompenzovala gubitke od sankcija SAD i vanredne situacije nastale padom malezijskog “Boinga” – navode ruski ekonomski analitičari.
Kurs rublje u odnosu na “bivalutnu korpu” na početku licitacija korigovan je naviše i već je kompenzovao pad koji se desio 17. jula.
Kurs dolara pao je za 16 kopejki do 34,83 rublje, a kurs evra za 27 kopejki do 46,89 rubalja – podaci su Moskovske berze.
Vrijednost “bivalutne korpe” pala je za 21 kopejku u poređenju sa nivoom prethodnog zatvaranja i iznosila je 40,26 rubalja.
Pad geopolitičkog rizika pomaže rublji da raste u kontekstu prodaja valutne zarade od strane izvoznika radi popunjavanja rubaljske likvidnosti u okviru poreskog perioda u Rusiji.
Pad rizika uslovljen je saopštenjima da SAD ne raspolažu dokazima umješanosti Rusije u pad malezijskog “Boinga 777” na istoku Ukrajine.
U tom kontekstu odlaganje odluke EU o sankcijama protiv Rusije takođe signalizira pad rizika i pomaže rublji da nadoknadi izgubljeno.
Pad agresivnosti geopolitičkog faktora poslije glasanja u Savjetu bezbjednosti UN i tok zasjedanja Savjeta Federacije Rusije doveli su do početka skoka rublje.
Ipak, rublja ostaje talac slabo prognozirane geopolitičke situacije, što odražava sve veća volatilnost na ruskim berzama.
Situacija u Ukrajini i odnos Rusije i zapadnih zemalja mogu da postanu za rublju značajniji već naredne nedelje, kada se završi poreski period za juli – navode ruski mediji.
Apetiti prema riziku na stranim berzama su veliki, američka tržišta su dostigla maksimum, Azija raste. Sve to, uporedo sa aktivnostima izvoznika, pomoglo bi rublji da prevlada granicu od 35 u odnosu na dolar.
Najvjerovatniji scenario narednih dana je konsolidacija dolara u dijapazonu 34,8-35,2 rublje. Pri tome šanse da ona probije donju granicu ovog koridora su sada vrlo velike.
Između ostalog, rublja može da dobije dodatnu podršku Centralne banke Rusije u slučaju da signal koji regulator odluči da pošalje tržištu bude ukazivao na moguće pooštravanje novčano-kreditne politike.