NJUJORK, Američki ekonomista Nurijel Rubini, poznatiji kao Dr Propast rekao je šta misli o skandalu banke Baraklize koja je optužena za manipulaciju kamatnim stopama.
Rubini ističe kako mnogi od strukturnih problema koji su izazvali finansijsku krizu još uvijek nisu riješeni.
On navodi da će kod banaka uvijek postojati određena doza pohlepe, da varaju i da čine stvari koje su ilegalne, pa čak i nemoralne.
Prema riječima Rubinija jedini način da se to izbjegne jeste slamanje finansijskih ‘super-tržišta’.
Banke se istovremeno bave sa više kontradiktornih poslova, komercijalnim bankarstvom, investicionim bankarstvom, upravljanjem imovinom, osiguranjem, hartijama od vrijednosti itd, i u tom se poslovanju kao posljedica javljaju masovni sukobi interesa, navodi Rubini.
Smatra da je mudrije da se suoči sa cijelim sistemom i da se tamo riješe problemi, bolje tako, nego da se troši vrijeme na bankare, odnosno ‘glavne igrače’.
Evo i zašto
“Bankari su pohlepni, bili su pohlepni i u prošlosti, prije stotinu godina. Nije stvar u tome da je bankarski sektor danas puno nemoralniji nego što je bio prije hiljadu godina”.
“Moramo da budemo sigurni da bankari djeluju na onaj način da će takvo nemoralno ponašanje svjesti na minimum i umanjiti rizike. Jedan od načina da se to osigura je razdvajanje bankarskih aktivnosti kako bi se navedeni sukobi interesa sveli na najmanju moguću mjeru. Inače će se ovo i dalje događati”, kaže Rubini.
To ne znači da ljude ne treba kažnjavati za počinjena nedjela, već bi trebalo kreirati efikasan sistem koji će postaviti prepreke i spriječiti bankarski sektor u lošem ponašanju. Trenutno, kazne nisu dovoljni oštre, navodi Rubini.
Ističe i kako još od početka finansijske krize niko nije otišao u zatvor. Banke su sprovodile brojne ilegalne stvari i niko od njih nije za to odgovarao, većina ih je prošla sasvim nekažnjeno. Ako bismo nekoga poslali u zatvor, to bi drugima poslužilo kao primjer i naučilo ih lekciji, tvrdi.
Gledano iz šire perspektive, Rubini upozorava da bi rizici koji su trenutno prisutni na tržištu mogli značajno uticati na smjer globalne ekonomije u 2013. godini.
“Kolaps evrozone, recesija s dvostrukim dnom u SAD-u, problemi u Kini, ali i na tržištima u nastajanju, rat na Bliskom istoku, samo su neki od globalnih problema s kojima bismo se mogli suočiti iduće godine”, upozorio je kontroverzni američki ekonomista, prenose agencije.