ISTANBUL, Profesor ekonomije na Univerzitetu u Njujorku Nuriel Rubini, poznat po tačnom predviđanju aktuelne finansijske krize, izjavio je da bi cijene akcija i robe na berzama mogle pasti narednih mjeseci zbog sporog tempa ekonomskog oporavka, koji je razočaravajući za investitore.
“Berze su otišle uvis previše, prerano i prebrzo. Vidim rizik od korekcije, posebno nakon što tržišta shvate da oporavak privrede nije brz, te da je njegov graf više u obliku slova U nego V. To se može dogoditi u četvrtom tromjesečju ili prvom tromjesečju naredne godine”, rekao je Rubini u Istanbulu, gdje se održava godišnje zasjedanje Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke.
Cijene akcija širom svijeta porasle su u posljednjih šest mjeseci kao dokaz da ekonomija izlazi iz najdublje recesije od tridesetih godina prošlog vijeka. Američki indeks Standard & Poor's 500 porastao je za 51 odsto s najnižeg nivoa u posljednjih 12 godina zabilježenog u martu, dok je evropski indeks Dow Jones Stoxx 600 ojačao 48 odsto. Euforija na berzama u suprotnosti je s tonom kreatora ekonomske politike Grupe 7, koji su nakon sastanka u Istanbulu tokom proteklog vikenda rekli da izgledi za rast ostaju krhki. S takvim stavom saglasan je i Rubini navodeći da se realna privreda tek oporavlja, dok tržišta akcija idu ispred.
“Ako se privredni rast brzo ne oporavi, u konačnici će tržišta akcija izduvati i korigovati na vrijednosti koje su opravdane. Vidim rastući jaz između onoga što rade berze i slabije aktivnosti realne privrede”, istakao je Rubini.
MMF predviđa da će globalna ekonomija porasti za 3,1 odsto u 2010. godini, predvođena ekspanzijom u Aziji, nakon ovogodišnjeg pada za 1,1 procenat. Iako je najnovija prognoza MMF-a znatno optimističnija u odnosu na prethodne procjene Rubini je i dalje oprezan.
“To je još anemično i vrlo slabo izdanje privrede”, ocjenjuje Rubini.