BEOGRAD – Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić smatra da Kinezi imaju ozbiljne namjere po pitanju strateškog partnerstva u RTB Boru.
“Kada pogledamo gde je bio RTB Bor, a gde je danas, da je napravio gubitak od 1,1 milijarde evra i da je Srbije preuzela na sebe 900 miliona evra. Da sa našim resursima i potencijalima i onim što može samo država da ponudi možemo samo da stavimo katanac, onda kako god napravili ugovor možemo da budemo zadovoljni. Kao i time što je došla kineska strana i preuzela upravljanje”, rekao je Savić.
Savić naglašava da je RTB Bor od “crne rupe” postao razvojna šansa Srbije.
Ističe da je dobro što je došla kineska kompanija Ziđin iza koje stoji država Kina.
“Ako se sve bude odvijalo kako je rečeno, možemo očekivati da će se dva odsto BDP-a države stvarati u RTB Boru. Možemo očekivati proizvodnju za četiri ili pet godina od 130.000 ili 140.000 tona katodnog bakra, što je bila najveća prozvodnja u bivšoj Jugoslaviji”, rekao je on i podsetio da je RTB Bor bio jedan od najvećih izvoznika i preduzeća.
Savić smatra da je, ipak, država trebalo da zadrži većinsko vlasništvo u RTB-u Bor, a Kinezima preda samo upravljanje.
“Ne znam koliko se država zaštitila i obezbedila učešće u donošenju važnih odluka, sada samo spekulišemo i nagadjamo, ali ako je prepustila zlatnu akciju za vlasništvo od 37 odsto, to nije dobro rešenje jer kada se proda i vlasništvo i upravljanje država može samo da gleda kako se upravlja”, rekao je Savić.
Dodao je da se dokapitalizacijom RTB-a od 350 miliona dolara, na šta se obavezao Ziđin, povećava i vrijednost udjela države Srbije u toj kompaniji za oko 120 miliona dolara.
Istakao je da nije dobro i što, po svemu sudeći, nije oročen period u kome je kineska kompanija dužna da zadrži svih 5.000 radnika.
“Moje isustvo sa stranim investitorim je da sve što se sa njima pismeno ne reguliše i nije obavezujuće”, rekao je Savić, ali je dodao da, obzirom na to da je strateški partner najavio da će udvostručiti ili utrostručiti proizvodnju, nije nerealno očekivati povećanje broja zaposlenih. Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bor je uvjek bio razvojna sansa Srbije. Politika ga je pretvorila u crnu rupu.