BANJALUKA, Republika Srpska izdvaja duplo više novca za povratnike u RS nego Federacija BiH. Iz budžeta RS samo ove godine za povratnike Hrvate i Bošnjake u Srpsku izdvojeno je 5,5 miliona maraka, a iz federalnog budžeta za povratnike Srbe u FBiH 2,8 miliona KM.
Pored toga, Srpska za Srbe povratnike u FBiH izdvaja 1.463.500 maraka godišnje, dok u FBiH nema sredstava namijenjenih Bošnjacima koji su se vratili u RS.
Potvrdili su to u Ministarstvu za izbjeglice i raseljena lica RS i u Ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica FBiH.
Pomoćnik ministra za izbjeglice i raseljena lica RS Drago Vuleta rekao je “Glasu Srpske” da je za rješavanje problema izbjeglih, raseljenih i povratnika u posljednje četiri godine RS izdvajala u prosjeku po 25 miliona maraka godišnje.
– Od toga namjenski isključivo za povratnike Bošnjake i Hrvate ove godine je izdvojeno 5.539.500 maraka, a ranijih godina je ta cifra bila po 6,5 miliona maraka. Namjena tih sredstva zavisi od prijava na pozive i zainteresovanosti Hrvata i Bošnjaka, te od predjela gdje je veća koncentrisanost povratnika. Nastojimo da sredstva srazmjerno dijelimo – istakao je Vuleta.
Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Mušić rekao je “Glasu Srpske” da je ovo ministarstvo ove godine u budžetu za povratnike, raseljene i izbjeglice izdvojilo oko 25 miliona maraka.
– Na osnovu odluke Vlade FBiH o utrošku ovih sredstava, za podršku povratka stanovnika srpske nacionalnosti na području FBiH izdvaja se 2,8 miliona maraka, 2,4 miliona predviđeno je za Fond za povratak, a za rekonstrukciju i obnovu individualnih stambenih objekata i zgrada 8,3 miliona maraka – istakao je Mušić.
Što se tiče obnove i rekonstrukcije, u RS je od 2006. godine izgrađena i obnovljena ukupno 1.691 stambena jedinica, a u isto vrijeme je obnovljeno i 559 objekata infrastrukture u izbjegličkim i povratničkim naseljima.
– Pored obnove, ministarstvo pomaže i održivi povratak i do sada je za ekonomsku samoodrživost povratka dodijeljena pomoć za 1.191 povratničku porodicu – kazao je Vuleta.
Federalni ministar, međutim, nije znao da kaže koliko je stambenih jedinica i objekata infrastrukture obnovljeno.
– Tu se radi o nekoliko stotina projekata obnove i rekonstrukcije. Tačne podatke imaćemo krajem godine – rekao je Mušić i dodao da se 1,6 miliona maraka izdvaja kao podrška i implementacija održivog povratka prognanih lica sa područja opštine Srebrenica.
U oba ministarstva ističu problem komplikovane administracije i uređenja u FBiH.
– Kad god je trebalo da se organizuju neki projekti, FBiH nije bila u stanju da to na vrijeme ispuni jer imaju opštinski, kantonalni, pa federalni nivo. Kada su se radili zajednički projekti, završene zgrade su čekale godinama da u FBiH izdaju dozvolu za upotrebu, a sve to vrijeme RS je plaćala alternativni smještaj za izbjeglice – naglasio je Vuleta.
Mušić je kazao da na nivou jednog broja opština postoji minimiziranje odgovornosti naspram problematike povratnika jer u mnogim opštinama ta oblast nema sopstveni resor nego se veže uz neke druge oblasti.
U evidenciji ministarstva u FBiH registrovano je 47.557 raseljenih osoba, 17.040 porodica, oko 1.700 porodica živi u kolektivnim centrima, a oko 1.500 u alternativnom smještaju.
U RS u alternativnom smještaju boravi 4.935 porodica.
U BiH još ima oko 48.000 zahtjeva za obnovu i rekonstrukciju koji su na čekanju. Glas Srpske