BANJALUKA, Vlada Republike Srpske usvojila je danas Informaciju o stanju poljoprivredne proizvodnje i otkupu pšenice ovogodišnjeg roda prema kojoj je ukupna ostvarena vrijednost proizvodnje pšenice 67.953.600 KM.
Prosječan prinos pšenice na nivou Republike Srpske je pet tona po hektaru, te je ostvaren obim proizvodnje pšenice od 212.355 tone, za 25 odsto više od očekivanog, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.
Od ukupne proizvedene količine procjenjuje se da će 30.000 tona biti otkupljeno i iskorišćeno u domaćoj mlinsko-pekarskoj industriji.
“Poljoprivredna proizvodnja u Srpskoj u prvoj polovini ove godine odvija se u relativno povoljnim agroklimatskim uslovima, a dobar raspored padavina obezbijedio je dovoljno vlage u zemljištu, tako da na terenu nije registrovana pojava suše”, navodi se u saopštenju.
Žetva strnih žita uglavnom je završena, a prinos je iznad prosjeka.
Vlada Srpske podržala je mjere i aktivnosti Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
S ciljem podsticanja tekuće proizvodnje i dinamičnijeg razvoja agrarnog sektora u cjelini, do kraja godine neophodno je nastaviti podršku u vidu regresiranog dizel goriva, promovisati intenzivnije korišćenje namjenskih kreditnih sredstava u okviru linija kredita i zajmova Investiciono-razvojne banke Srpske za ugovaranje, proizvodnju i otkup domaćih poljoprivrednih proizvoda.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske obezbijedilo je tokom ove godine podsticaj za proizvodnju merkantilne pšenice u 2015/2016. godini od 250 KM po hektaru, kao i premiju za proizvedenu i prodatu merkantilnu pšenicu roda 2016. godine od 0,05 KM po hektaru.
Vlada Srpske usvojila je i Informaciju o aktivnostima na prevenciji pojave bolesti kvrgave kože krava.
Nakon obavještenja o pojavi ove bolesti u Srbiji i Crnoj Gori, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske, u saradnji sa Republičkim inspektoratom, preduzelo je mjere na pojačanoj kontroli prometa životinja u pograničnom i unutrašnjem prometu od veterinarske inspekcije i policije, kontroli kretanja goveda i sprečavanja unosa goveda nepoznatog zdravstvenog statusa u stado i štalu.
U BiH do danas nije registrovan nijedan slučaj, a radi preventivnog djelovanja resorno ministarstvo obavijestilo je sve jedinice lokalne samouprave da se u skladu sa nadležnostima pripreme za suzbijanje ove bolesti u slučaju njene pojave.
Obaviješteno je i Ministarstvo unutrašnjih poslova Srpske da pojača aktivnosti usmjerene na sprečavanje pojave i suzbijanje bolesti, odnosno da pojača policijske kontrole prometa goveda, a pripremljen je i letak o bolesti kvrgave kože za informisanje stanovništva, te uputstvo o ovoj bolesti za doktore veterinarske medicine.
Uputstvo o bolesti pripremljeno je i za vlasnike životinja, kao i Plan upravljanja kriznim situacijama u slučaju pojave bolesti kvrgave kože sa utvrđenim mjerama, nosiocima aktivnosti i nadzorom. Srna