BANJALUKA, Vlada RS predložila je Narodnoj skupštini po hitnom postupku novi tekst Zakona o izmirenju unutrašnjeg duga, kojim se povećava isplata u gotovini za 20 miliona KM, te na skraćuje rok dospijeća obveznica sa 15 na 14 godine. (u prilogu: Prijedlog zakona)
Nakon što je Ustavni sud 15. januara proglasio neustavnim Zakon o utvrđivanju i načinu izmirenja unutrašnjeg duga RS, Vlada je pripremila novi tekst zakona o isplati duga koji izvršna vlast procjenjuje na 1,76 milijardi KM. Prijedlog zakona uvršten je u dnevni red, za sutra u 10.00 časova zakazane sjednice Narodne skupštine RS.
Novine
Mijenja se tačka 5. stava 1. člana 8., iz razloga koji su navedeni u Odluci Ustavnog suda, u smislu isplate u gotovini obaveza po osnovu pravosnažnih i izvršnih sudskih odluka, a ne emisijom obveznica kao što je bilo utvrđeno tekstom osnovnog zakona.
Mijenja se iznos obaveza koje se plaćaju u gotovini sa iznosa od 148,8 miliona KM na iznos do 168,8 miliona KM.
Skraćuje rok za dospijeće obveznica na 14 godina, sa četiri godine grejs perioda i isplatama u deset jednakih godišnjih rata poslije isteka grejs perioda.
„U skladu sa iskustvima i metodologiji MMF-a, zemlje u tranziciji, čiji unutrašnji dug u neto sadašnjoj vrijednosti prelazi 10% bruto domaćeg proizvoda (BDP) se suočavaju sa ozbiljnim problemom stalnosti poslovanja, odnosno jednostavno rečeno nalaze se pred bankrotom. U cilju sagledavanja trenutnog stanja, Ministarstvo finansija je sačinilo novu analizu stanja sadašnje vrijednosti unutrašnjeg duga u odnosu na BDP za 2008. godinu (8.450,00 miliona KM za Republiku Srpsku). Po navedenoj analizi, odnos stanja verifikovanog unutrašnjeg duga (sadašnja vrijednost) i BDP za 2008. godinu iznosi 6,10 %, što je sadašnjim uslovima dobar pokazatelj. Međutim, ako se posmatra odnos sume ukupno verifikovanog duga i potencijalnog duga (koji se tek treba verifikovati) prema BDP za 2008. godinu ovaj parametar bi iznosio 17,34 % što bi u sadašnjim uslovima moglo narušiti makroekonomsku i fiskalnu održivost budžeta. Ako se uzme odnos sume ukupno verifikovanog duga zajedno sa potencijalnim iznosom duga za staru deviznu štednju (koja se tek treba verifikovati) prema BDP za 2008. godinu ovaj parametar već iznosi 13,11 % (ide iznad 10%). Obzirom na očekivani privredni rast u budućem peridu uz primjenu sadašnjih zakonskih propisa koji se tiču izmirenja duga, procjenjujemo da će se ovaj parametar kretati u granicama, uz primjenu predloženih rješenja ovog Zakona . To je istovremeno i argument da se dug ne može izmiriti promptno i jednokratno nego u određenom budućem vremenskom periodu“, navodi se u obrazloženju Prijedloga zakona.
OBAVEZE
Opšte neisplaćene obaveze budžeta RS i dio obaveza Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja, koje preuzima budžet Republike Srpske, nastale do 31.decembra 2002.godine, iznose 386,8 miliona KM. Obaveze po osnovu devizne štednje deponovane kod banaka na teritoriji RS do 31.decembra 1991.godine u iznosu do 774,9 miliona KM i obaveze po osnovu materijalne i nematerijalne štete nastale u periodu ratnih dejstava od 20. maja 1992. godine u iznosu do 600 miliona KM.
U prilogu: zakon-o-utvrdjivanju-i-nacinu-izmirenja-un-duga-rs
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
U izdavanju obveznica bilo je protekcija debelih jer kako objasniti da se javim za 15 dana min.finansija u maju 2008,a dobijem obveznice u oktobru 2009. Potrebna dokumenta su loše definisana i traži se broj sudske presude,a u stvari treba kopija sudske presude sve sa ciljem da se što više razvuče proces.