BANJALUKA, Zbog suše, koja je uništila skoro sve poljoprivredne kulture, u Republici Srpskoj bi moglo doći do nestašice pšenice i kukuruza, ali i ostalih poljoprivrednih proizvoda.
Poljoprivrednici u Srpskoj ističu da bi se usjevi mogli spasiti da RS ima izgrađene sisteme navodnjavanja, za šta postoje uslovi, i da više ne mogu da zavise od kiše.
Biljana Grbić iz Lijevče polja kaže za “Glas Srpske” da joj zbog neizgrađenog sistema navodnjavanja već nekoliko godina propada sve povrće i žitarice koje zasije.
– Za 15 dana ove godine sve se osušilo. Iz bašte mogu samo da iznesem osušene stabljike povrća i bacim sve u smeće. Nisam mogla više ni da zalivam baštu jer zbog suše nema ni vode – priča Biljana i dodaje da je od svog truda i rada oko bašte ove godine uspjela da napravi samo jedan ručak za svoju porodicu.
Iste sudbine je i Gospava Popović, koja je ove godine uložila nekoliko hiljada maraka da obradi i zasije pet dunuma zemljišta kukuruzom.
– Od velikih vrućina kukuruz nije uspio ni da se razvije, već se samo osušio. Svaka godina je sve gora i gora. Da imamo urađene sisteme navodnjavanja, sve bi bilo spaseno – dodaje Gospava.
Predsjednik poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac rekao je da su vrućine uništile skoro sav rod kukuruza, te da u RS neće biti ni kukuruza ni pšenice, ali ni domaćeg voća i povrća.
– Robne rezerve RS neće moći djelovati kada dođe do nestašice, jer već dugo vremena nemaju zalihe ovih proizvoda – smatra Usorac.
Direktor Direkcije za robne rezerve RS Radovan Samardžija potvrdio je da na rezervama nema dovoljno pšenice i kukuruza.
– Krajem prošle godine u rezervama je bilo 5.000 tona pšenice i oko 3.800 tona kukuruza i to stanje se nije mijenjalo. U zalihama bi trebalo da bude više od po 10.000 tona ovih proizvoda – rekao je Samardžija.
Samardžija je naglasio da se u slučaju nestašice pšenice Srpska može osloniti na sporazum o zajmu pšenice koji ima sa Srbijom i od njih povući potrebne količine hljebnog žita.
Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Zoran Kovačević rekao je da su završeni pregovori sa Svjetskom bankom oko izgradnje projekta navodnjavanja na prostoru BiH, te da će se u idućem periodu o ovom projektu raspravljati na sjednici Vlade RS.
– Ukupno zaduženje po ovom projektu iznosi 20,5 miliona dolara, a u idućih pet godina trebalo bi da budu izgrađeni sistemi za navodnjavanje – rekao je Kovačević.
On je naglasio da bi prva faza realizacije projekta navodnjavanja trebalo da počne krajem godine, te dodao da za izgradnju dva velika sistema navodnjavanja u Bijeljini i Pelagićevu treba sprovesti samo tendersku proceduru.
Poskupljenje
Zbog suše najavljeno je i poskupljenje pšenice za čak 60 odsto u odnosu na sadašnju cijenu do kraja godine, što će za sobom povući talas poskupljenja brašna, hljeba, ali i ostalih proizvoda.
Suša je u Srpskoj uništila oko 70 odsto površine zasijane kukuruzom.
U Semberiji je zbog visoke temperature i nedostatka padavina najviše uništen rod šljive i jabuke, kod kojih će ove godine prinos biti smanjen za čak 90 odsto. Glas Srpske