BANJA LUKA – Ukupno zaduženje Republike Srpske po neotplaćenim glavnicama inostranih kredita na kraju prošle godine je iznosilo tri milijarde i 372,4 miliona, a projektovani unutrašnji dug milijardu i 557,5 miliona KM.
Za prvih šest mjeseci ove godine spoljni dug je servisiran u ukupnom iznosu od 141,3 miliona KM, od čega su servisni troškovi, kamata, komisiona provizija i troškovi ino‐banke 31,1 miliona KM ili 22 posto od ukupno servisiranog duga.
U Vladinom konsolidovanom izveštaju o izvršenju budžeta za prvo polugodiše je navedeno da se iznos plaćene glavnice od 110,2 miliona KM odnosi na glavnicu po „starim“ i „novim“ kreditima.
Kategorija „novih“ kredita odnosi se na dug po osnovu ino-kredita koji je nastao 14. decembra 1995. godine i kasnije i obuhvata kredite za podršku budžetu i za investicione projekte.
Unutrašnji dug podrazumijeva opšte neisplaćene obaveze budžeta RS, te obaveze po osnovu devizne štednje i materijalne i nematerijalne štete nastale u periodu ratnih dejstava.
Od ukupno milijardu i 557,5 miliona KM unutrašnjeg duga za isplatu u gotovini planirano je 268,1 milion KM, a emisijom obveznica izmiriće se iznos od milijardu i 289,4 miliona KM.
Za prvih šest mjeseci ove godine izvršene su dvije emisije trezorskih zapisa u ukupnoj nominalnoj vrijednosti od 40 miliona KM i obje imaju dospijeće u 2019. godini.
U istom periodu izvršeno je pet emisija dugoročnih obveznica u ukupnoj nominalnoj vrijednosti od 171 milion KM, dok stanje duga po osnovu emitovanih dugoročnih obveznicana kraju juna 2019. godine iznosi 818,8 miliona KM, navedeno je u konsolidovanom izvještaju o izvršenju budžeta RS za period 1. januara do 30. juna 2019. godine.
Fena
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
3.3 milijarde KM nije mnogo, ali je mnogo za malu teritoriju poput nase, koja uz to ima tradicionalno malo, kao i sve manje ljudi, koji uz to malo zaradjuju i povrh svega toga, ko zaradjuje (ko ima bilo kakve prihode). Ovo su sve pokazatelji koliko smo zaglibili kao drustvo u cjelini i nije ni cudo zasto smo predzadnji, ako ne i zadnji u Evropi po mnogim, ako ne i svim parametrima. Tu cak mozda najniza primanja, kao i nedovoljna primanja i nisu toliki problem, koliko cinjenica da u ovoj zemlji i rad je privilegija, a ne nesto sto je dostupno svima, pa tako da mogu svi da biraju: ili recimo 800 KM ili inostranstvo, posto ovako kako je sad, vecina, pa cak i svi su takoreci prisiljeni na jednu opciju, a to je inostranstvo, posto i oni koji imaju neki posao, niti su zadovoljni platom, niti znaju dokle ce to da traje. U takvim uslovima, svi smo osudjeni na inostranstvo, posto fakticki druge opcije nema, tako da potreban je drasticni rast broja zaposlenih u sto krace vrijeme, u ovoj zemlji, da bi ova zemlja imala buducnost i narod sa njom.
Lako je reci da treba ici vani ali vani se radi a ne lelemuda, cast izuzecima, na posao se ide rano, najcesci i do 50 km sa autom , radi se 8 sati efektivno( bez dva obroka i pauza za kafe i cigarete) pa onda kasno po podne pokupis decu iz obdanista ili skole(deca ispod 12g nesmeju biti sama kuci), u sustini samo kuca poso kuca.