BANJALUKA, Republika Srpska jedna je od rijetkih evropskih zemalja sa značajnijim neiskorišćenim hidropotencijalom, ležištima uglja i obnovljivim izvorima, a prema nedovršenim geološkim istraživanjima, sjeveroistočni dio Srpske raspolaže sa 50 do 300 miliona barela sirove nafte, podaci su Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS.
Osim što ima izuzetne potencijale, Srpska svake godine bilježi rast u oblasti vađenja ruda i kamena. Prema podacima Zavoda za statistiku RS, industrijska proizvodnja u ovoj oblasti u julu veća je za 6,4 odsto u odnosu na prosjek iz prošle godine.
– U poređenju sa prošlom godinom, najveći pomak u julu zabilježen je u oblasti vađenja kamenog i mrkog uglja, lignita i treseta, gdje je evidentno povećanje proizvodnje za 19,2 odsto. Procenat vađenja ruda i kamena u julu veći je za 8,6 odsto u odnosu na jun ove godine – podaci su Zavoda.
Portparol Ministarstva industrije, energetike i rudarstva Aleksandra Vukašinović kazala je da Srpska ima nezanemarljive neiskorišćene hidropotencijale, ležišta uglja i obnovljive izvore.
– U zavisnosti od vrste energije i resursa, stepen neiskorišćenosti kreće se od 30 odsto kada se govori o hidroenergiji, pa do 100 odsto kada je u pitanju energija obnovljivih izvora – naglasila je Vukašinovićeva.
Bilansne rezerve uglja u RS iznose oko sedam miliona tona, a najpoznatija ležišta mrkog uglja su “Ugljevik” i “Miljevina”, a lignit se eksploatiše u rudnicima “Stanari” i “Gacko”.
Proizvodnja
Prema podacima Zavoda za statistiku, vađenje kamenog i mrkog uglja, lignita i treseta u julu veće je za 7,7 odsto u odnosu na jun, a ruda metala izvađeno je u julu 13,2 odsto više nego u junu ove godine. Industrijska proizvodnja u RS ostvarena u julu ove godine u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju lani veća je za 21,9 odsto.Glas Srpske