BANJALUKA, Najnoviji podaci zavoda za statistiku Federacije BiH i Republike Srpske pokazali su da je prvi put od potpisivanja Dejtonskog sporazuma prosječna neto plata u RS veća nego u Federaciji BiH.
Naime, prema podacima Zavoda za statistiku u BiH prosječna neto plata u RS u maju je iznosila 758 KM dok je u FBiH iznosila 735 maraka. Samo prije godinu dana, prosječna plata u RS iznosila je 555 KM, a u Federaciji 636 KM, što dovoljno govori o tome koliko je Srpska napredovala. Pored toga, privredna slika u RS je sve bolja što pokazuju i podaci o indeksima proizvodnje.
U prvih pet mjeseci ove godine, u odnosu na isti period prošle godine, indeks industrijske proizvodnje u RS je dostigao rast od 107,8 odsto a u FBiH tek 104,5 odsto.
Ove podatke potvrdila je i Jasna Brkić, ministar za ekonomske odnose i koordinaciju u Vladi RS koja kaže da oni nisu slučajno ovako povoljni za RS već su rezultat rada Vlade RS koja je od 2006. godine, kada je preuzela vlast, mnoge stvari okrenula u pozitivnom smjeru.
– Da podsjetim da je najmanja penzija 2005. godine iznosila 103 KM, a 2008. 150 KM. Pored toga, 2005, godine prosječna plata u RS je bila oko 460 KM da bi danas iznosila oko 750 KM. Ovo su najbolji pokazatelji da su projekti Vlade RS bili dobri i realni, a tu su još i mnogo pomogle zakonske regulative koje je Vlada RS kreirala, a Narodna Skupština RS usvajala – objasnila je Brkićeva.
Ona kaže da je sve ovo stvorilo ambijent u kojem je RS postala veoma privlačan prostor za strane investitore i da je prisutnos stranih investitora na prostorima RS još jedan dokaz da je prelazak na bruto princip obračuna poreza i doprinosa u RS takođe zanimljiv, kako stranim tako i domaćim investitorima.
– Nova rješenja koja donosi Zakon o privrednim društvima i formiranje privrednih sudova daje garanciju investitorima da je RS dobro tlo za ulaganje kapitala. Sadašnje negativno stanje u Federaciji BiH neće se odraziti na RS i mi već planiramo kako će budžeti izgledati za tri godine – rekla je Brkićeva.
Prema njenim riječima Odbor za privredu i finansije Vlade RS juče je već razgovarao o dokumentu okvirnog budžeta za naredne tri godine.
Ona kaže da Vlada RS vodi računa o procjenama i projekcijama za naredni period tako da zadrži pod kontrolom javnu potrošnju a da u isto vrijeme podstiče investicije čime će otvarati nova radna mjesta i dodatno poboljšati standard svojih građana.
Zoran Pavlović, ekonomski analitičar kaže da je RS zasluženo bolji dio BiH, jer je pametnom politikom mudro ulagala svoj kapital, a ne kao FBiH bespotrebno se razbacivala.
– Federacija BiH je imala značajnija i veća primanja od RS ali je posustala u ekonomskom razvoju najviše zbog političara koji vode FBiH. RS sada treba samo da nastavi pozitivan trend koji je postigla ali i da još više sredstava uloži u domaću proizvodnju i dodatno razvija izvoz i poljoprivredu što će se u budućnosti sigurni isplatiti građanima RS – rekao je Pavlović. Fokus