BANJALUKA, Preduzeće Elektroprenos BiH najavljuje dogradnju operativnih centara na području FBiH u kojima se planira zapošljavanje nove radne snage dok u Republici Srpskoj istovremeno najavljuju otpuštanje radnika koji su u ovom preduzeću radili prije formiranja zajedničke koorporacije, rekao je Dušan Vrhovac, predsjednik Sindikata udruženih radnika energetike.
Predsjednik Vlade RS, Milorad Dodik, nedavno je izjavio da preduzeće Elektroprenos BiH ne posluje u duhu dogovora koji je postignut prilikom formiranja zbog čega bi trebalo preispitati poslovanja koorporacije, najavivši mogućnost povrata nadležnosti iz oblasti prenosa s BiH na entitete.
– Nikada nisam podržavao formiranje Elektroprenosa BiH na ovim principima. Bilo je dovoljno da se obezbijedi nesmetan prenos električne energije, a da imovinu zadrže entiteti – rekao je Vrhovac.
U Ministarstvu privrede energetike i razvoja RS rekli su kako dugoročni planovi razvoja Elektroprenosa BiH idu na štetu RS s obzirom da je izgradnja kao i razvoj postojećih kapaciteta prema tom planu planirana isključivo na teritoriji FBiH.
– U situaciji kada je razlika u vlasničkoj strukturi samo nekoliko procenata nedopustivo je da dugoročni planovi potpuno zaobilaze RS. Najavljuje se otpuštanje radnika zbog trenutnog viška zaposlenika, dok istovremeno operativni centri od kojih su tri u FBiH, a samo jedan u RS, zahtijevaju novu radnu snagu. Logično je zaključiti da će u Srpskoj radnici biti otpuštani, dok će u FBiH raspisivati konkurse za prijem novih radnika – kaže Ljubo Glamočić, pomoćnik ministra za elektroenergetiku.
On navodi kako je očito da ovo preduzeće posluje na uštrb RS navodeći kako bi pravično rješenje bilo da investiranje i zapošljavanje radnika prate omjer vlasničkog kapitala kojeg u ovom preduzeću Vlada RS ima 42 odsto, dok FBiH raspolaže sa 58 odsto kapitala.
– Uprkos partnerskom odnosu događa se da na sjednicama Upravnog kao i Nadzornog odbora članovi iz RS stalno bivaju preglasani. I to naročito kada se raspravlja o ključnim odlukama, najprije iz oblasti strateških investicija koja u igru uvode ozbiljna novčana sredstva. Zbog takvih principa rada nije usvojen plan poslovanja za 2008. godinu niti izvještaj o radu za prethodnu godinu. Prijedlog da se raspodjele i planovi baziraju na principu vlasničkog udjela, neprestano opstruišu u FBiH, čime jasno pokazuju da zavlače ruku u tuđi džep – rekao je Glamočić.
Kako smo saznali opstrukcije se ciljano diriguju iz Sarajeva kako bi se pod izgovorom nefunkcionisanja Elektroprenosa BiH prikazalo da preduzeće ne posluje zbog toga što je njegovo sjedište u Banjoj Luci kako bi se na krilima neuspješnog poslovanja zatražilo izmještanje centrale ovog preduzeća.
– Iako je Srpska vlasnik blizu polovine ovog preduzeća, gotovo 90 odsto imovine je preneseno u FBiH. Sada su se preusmjerili i na sjedište Elektroprenosa BiH, čime bi iz RS izvukli gotovo kompletnu infrastrukturu i logistiku – rekli su u ovom preduzeću. Fokus