NJUJORK, Američki ekonomista Nouriel Roubini ukazao je da bi posljedice krize mogle potrajati sve do kraja ovog desetljeća. Roubini je u intervjuu za američku agenciju AP, na marginama Svjetskog ekonomskog foruma u švajcarskom zimovalištu Davos, upozorio da svjetskoj ekonomiji predstoje teška vremena i ukazao da bi bez velikih promjena u politici stvari mogle postati još gore.
Sve dok se evrozona radikalno ne reformira, a Sjedinjene Američke Države ne povedu ozbiljnu bitku protiv nagomilavanja duga, svjetska ekonomija će nastaviti spoticati na štetu velikog dijela svjetskog stanovništva čiji će životni standard biti pod pritiskom čak i ako budu imali radna mjesta, ukazao je Roubini, poznat pod nadimkom Dr. Doom zbog svojih sumornih prognoza koje je dao znatno prije nego što je globalna ekonomska kriza počela prije četiri godine.
Roubini, koji predaje na Sternovoj poslovnoj školi Univerziteta New York, govoreći o ekonomskim izgledima u ovoj godini, složio se s najnovijom prognozom Međunarodnog monetarnog fonda da će svjetska ekonomija posustati i njen rast u 2012. je projektirao na 3,3 odsto.
Roubini je dao sumornu sliku evrozone u recesiji i tržišta u usponu – Kine, Indije, Brazila i Južnoafričke Republike u usporavanju, djelomično kao posljedica slabljenja u evrozoni.
“Postoji mnogo izvora nesigurnosti iz evrozone, s Bliskog istoka, iz činjenice da SAD ne rješavaju vlastite fiskalne probleme, iz činjenice da je kineski rast neujednačen i neodrživ i da se previše oslanja na izvoz, na investiranje u kapitalna dobra i veliku štednju, a nedovoljno na potrošnju. Globalna ekonomija je stoga veoma krhka”, ocijenio je Roubini.
Najveću nesigurnost, prema Roubiniju, predstavlja mogućnost konflikta zapadnih zemalja s Iranom zbog njegovog nuklearnog programa, što bi moglo dovesti do skoka cijena nafte sa sadašnjih oko 100 dolara za barel, na 150 dolara i izazvati globalnu recesiju.
Roubini je pozvao na velike izmjene u političkim prioritetima.
“Moramo naše investicije usmjeriti s manje produktivnih područja, kao što su finansijski sektor i sektor nekretnina, na produktivnije, poput naših ljudi, ljudskog kapitala, naše strukture, naše tehnologije, inovacija”, zaključio je Roubini.