BANJALUKA – Preduzeće „Romanijaputevi“ Sokolac, pored izgradnje i održavanja puteva, proizvodiće eksploziv, a ubuduće je moguća i proizvodnja i remont drugih vrsta naoružanja, potvrđeno je CAPITAL-u.
Vlada Republike Srpske dala je saglasnost da „Romanijaputevi“ obavljaju proizvodnju i remont naoružanja i vojne opreme.
Saglasnost koju su „Romanijaputevi“ dobili od Vlade je neograničenog trajanja.
Vladina odluka stupa na snagu u petak, a generalni direktor „Romanijaputeva“ Mirko Pandurević za CAPITAL je rekao da je tražio dozvolu za proizvodnju privrednog eksploziva, ali da je moguće da se ovo preduzeće bavi i drugim vrstama proizvodnje naoružanja.
„Ako bude prepoznat interes i ako nađemo nekog ko bi ulagao, postoji mogućnost i da proširimo proizvodnju s privrednog eksploziva na druge proizvode. Ispunili smo uslove da se možemo baviti time“, rekao je Pandurević.
Istakao je da će za ovo putarsko preduzeće značajno biti što će proizvoditi privredni eksploziv koji je do sada morala da uzima iz FBiH i Srbije, a da će pored zadovoljenja sopstvenih potreba, proizvode ponuditi i na tržištu.
Dodao je da je namjenska industrija ostala u fokusu u FBiH, koja je razvija uz podršku stranaca, dok tako intenzivna proizvodnja nije u RS.
Da glavnu riječ u proizvodnji i prometu oružja i vojne opreme vode firme iz FBiH pisao je ranije i CAPITAL u tekstu Oružje iz BiH na tržištima i ratištima Avganistana, Saudijske Arabije, SAD, Egipta, Iraka, Konga, Kenije…
Firme iz FBiH iz godine u godinu, uz pomoć uglavnom američkih firmi kao posrednika, povećavaju proizvodnju, izvoz i broj zaposlenih u namjenskoj industriji. Lani su izvezle oružje i opremu vrijednosti čak 192 miliona KM.
Istovremeno, firme iz Republike Srpske izvezle su tokom 2017. godine tek nešto više od milion maraka, što najbolje pokazuje da nekada jaka namjenska industrija RS više praktično ne postoji.
„Romanijaputevi“ najangažovaniji u Višegradu
„Romanijaputevi“ su akcionarsko društvo u kojem 53,4 odsto akcija posjeduju Mirko Pandurević i Zoran Gajić, 10 odsto PREF, pet odsto Fond za restituciju, a ostatak privatni fondovi i fizička lica.
Od početka ove godine, prema podacima portala javnih nabavki BiH, „Romanijaputevi“ su zaključili osam ugovora sa javnim institucijama, vrijednosti oko 864.000 maraka.
Najviše puta su angažovani od opštine Višegrad, gdje su izabrani za posao sanacije mosta na rijeci Rzav kod stadiona (8.795 KM), za izgradnju potpornog zida u naselju Garča (18.108 KM), za asfaltiranje puteva (149.502 KM), za izradu horizontalne signalizacije (7.961 KM), za popločanje pješačke površine uz pristupnu saobraćajnicu do kompleksa „Andrićgrad“ (55.769 KM), za regulaciju rijeke Rzav u zoni sportske dvorane – faza II (521.831 KM).
I u opštini Han Pijesak ove godine su „Romanijaputevi“ izabrani za sanaciju i rekonstrukciju saobraćajnih objekata – 7 dionica (102.247 KM), dok ih je „Elektrodistribucija“ Pale angažovala za nabavku betona (139 KM).
I tokom prošle godine ovo preduzeće je obavljalo mnogobrojne poslove za javne institucije, a jedan od najvrednijih je sanacija tunela Kalovita brda na magistralnom putu M-5 za šta su od „Puteva RS“ naplatili 1,2 miliona KM.
Prošlu godinu „Romanijaputevi“ su završili s neto dobiti od 91.815 KM, a zapošljavali su 254 radnika.
CAPITAL: S. Šurlan