BEOGRAD, Pomoć države ratarima više se neće mjeriti po hektaru, već po prinosu.
Vlada Srbije usvojila je uredbe za podsticanje ratarske proizvodnje u ovoj godini, prema kojima će poljoprivrednici premije dobijati prema proizvedenim i isporučenim količinama.
Kako je u srijedu naglasio Dušan Petrović, ministar poljoprivrede, cilj dosadašnjeg načina subvencionisanja ratarske proizvodnje po hektaru bio je povećanje površina pod kulturama, a novi model podsticaja po proizvedenoj i predatoj količini motiviše povećanje proizvodnje po hektaru.
– Ovo je pošteniji i racionalni model subvencionisanja ratarske proizvodnje – rekao je u srijedu ministar Petrović. – Veći broj poljoprivrednika imaće mogućnost da dobije pomoć države. To pokazuju i podaci. Ovakav model smo započeli i sa Uredbom o regresiranju cijene goriva. Prošle godine je subvencije dobilo 82.000 gazdinstava, a do sada je zahtjeve za regresiranje goriva zatražilo 200.000 domaćinstava. Do 9. aprila, kada ističe rok, njihov broj će sigurno biti veći.
U Vojvodini je prošle godine pomoć države dobilo 22.000 porodica, a kako je rekao ministar Petrović, sada se 50.000 gazdinstava prijavilo za regresirano gorivo.
– Svaki domaćin koji je zatražio bonove za regresirano gorivo podnijeće kasnije i zahtjev za subvenciju – smatra Petrović. – Prošle godine je subvencionisana proizvodnja na 1,024 miliona hektara, a do sada su prijavljeni radovi na 1,414 miliona hektara. Svaki promet i skladištenje robe biće dokaz za dobijanje subvencija, a pomoć države je obezbjeđena i za one količine koje poljoprivrednici ostavljaju za ishranu stoke. Lani je za ove podsticaje potrošeno 18,5 milijardi, a ove godine je iznos 22 milijarde dinara, što je za 20 odsto više.
Ratari će zahtjeve za subvencije dobijati na osnovu proizvedenih i isporučenih količina skladištarima, proizvođačima, otkupljivačima i prerađivačima ratarskih kultura. Na ove podsticaje države mogu da računaju i oni ratari koji svoju robu isporuče Republičkoj direkciji za robne rezerve. Zahtjevi za premije za žitarice i krompir podnose se do 1. juna, za industrijsko bilje do 15. juna, a za duvan do 31. januara naredne godine.
Stabilne cijene
Novi sistem subvencionisanja poljoprivrednih proizvođača doprinijeće stabilnosti cijena osnovnih životnih namirnica na duži rok – rekao je ministar Petrović. – Subvencionisanje agrara po prinosu omogućiće više sirovina za prerađivačku industriju, kao i više proizvoda po stabilnim cijenama, a ničiji ekonomski interes neće biti ugrožen. Od Nove godine uspostavljena je ravnoteža cijena osnovnih životnih namirnica, i takav trend očekujem i u narednom periodu. Novosti