BIJELJINA, U Semberiji je oko 250 hektara zemljišta zasađeno lubenicom, a ratari kažu da je prinos odličan i cijena dobra.
Branko Jeremić (70) iz Crnjelova zasadio je lubenicu na deset duluma od ukupno devedeset koliko obrađuje.
On po desetak dana ne izlazi iz njive kako bi ubrao zreo plod i odvezao ga na kvantašku pijacu.
– Do večeri ću odvesti oko četiri tone bostana, biće dobro ako cijena bude kao juče, kada sam prodao po 0,38 KM po kilogramu – kaže Jeremić, ne žaleći se na vrućinu.
Led bostanu najveći neprijatelj
On dodaje da su požurili da poberu bostan jer je najvljeno nevrijeme, a nerado se sjeća godina kada je led uništio kompletan rod.
– U sjetvu treba da uložim oko 5.000 KM, a ako nema leda i bude dobra cijena, onda se zaradi, ali s bostanom se nikad ne zna – naglašava Jeremić.
Kaže da gaji tri sorte lubenice. Najraniju je već prodao, ostale dvije natovarene su na prikolicu koju vozi odmah na kvantašku pijacu.
Na pijacu u sezoni lubenice dnevno ulazi na stotine traktora natovarenih ovim, za Semberiju prepoznatljivim proizvodom.
Drago Maksimović iz Velike Obarske zasije oko dvadeset dunuma, ali kaže da češće prođe loše nego dobro.
– Prvi led koji je pao ove godine uništio je oko 30 odsto zasada. Osim toga repromaterijal je skup, a uvoz nas uguši, tako da nikad ne znamo kako ćemo završiti sezonu – kaže Maksimović i dodaje da na trakoru ima oko tri i po tone lubenice i da očekuje da je proda po cijeni 0,35 do 0,40 KM po kilogramu u zavisnosti od vrste.
Kupci iz raznih krajeva Bosne i Hercegovine najviše iz Sarajeva, Cazina, Tuzle čekaju da natovare kamione kada dogovore cijenu. Ratari kažu da se nekada na Agrotržnom centru zadrže veoma kratko jer robu prodaju odmah po ulasku, ali se zna desiti da je vrate kući, pa ponovo dovezu ujutro.
Uzgaja se više sorti
U Semberiji se proizvodi nekoliko vrsta lubenica, koje se razlikuju po vremenu prispjeća, slatkoći i veličini.
Pojedini ratari kažu da sada najbolje ide sorta koja nije prekrupna jer krajnji kupac više nema para kao nekada. Blic