BANJA LUKA/ SARAJEVO – Privremena mjera zabrane prometa trupaca od februara nije na snazi u Federaciji BiH, a od aprila prestaje važiti i u RS.
Stoga nadležni moraju hitno pronaći novo rješenje za bh. drvoprerađivače kako bi spriječili nestašicu dobara. Kako saznajemo, iz RS traže zabranu izvoza sirovine, a iz FBiH uvođenje taksi na proizvode koji se najviše izvoze.
Iz Spoljnotrgovinske komore BiH saznajemo kako bi se predstavnici Vlade FBiH i Vlade RS sutra trebali sastati kako bi razgovarali o dugoročnim rješenjima za problem snabdijevanja kvalitetnom sirovinom domaće drvne industrije.
Sekretarka Asocijacije drvne industrije i šumarstva Vanjskotrgovinske komore BiH Selma Bašagić ističe kako su privremene zabrane bile samo interne mjere koje su imale za cilj zadržati sirovinu u jednom entitetu. Takva praksa nije utjecala na izvoz sirovine iz BiH.
“Ne smatramo da je to mjera koja donosi rezultate, niti utječe na izvoz. Podaci govore i kako je izvoz sirovina povećan u proteklom periodu”, prokomentarisala je Bašagić.
Asocijacija drvne industrije i šumarstva Vanjskotrgovinske komore BiH uputila je krajem prošle godine dopis Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u kojem je istakla neminovnost uvođenja taksi na izvoz proizvoda koji se najviše izvoze, a to su ogrjevno drvo, trupci i rezana građa lišćara. Nadležni iz Vlade FBiH također smatraju da je to mjera koja najviše treba domaćem tržištu.
“Nismo dobili odgovor iz ministarstva. Koliko znam, RS traži zabranu izvoza određenih sirovina, dok iz FBiH žele uvesti takse. Predstavnici entitetskih vlada i komora će morati naći zajedničko rješenje i uputiti ga Vijeću ministara BiH”, kazala nam je Bašagić.
Šestomjesečna zabrana prometa trupaca nije donijela nikakve pozitivne promjene, osim što je psihološki uticala na drvoprerađivače, govori nam sekretar Udruženja šumarstva i prerade drveta Privredne komore RS Lazo Šinik.
Naprimjer, drvoprerađivači u zapadnom dijelu RS i dalje se bore s nestašicom drveta bukve i hrasta, a u istočnom dijelu manjeg bh. entiteta vlada nestašica četinara.
“Pozitivno je što su ljudi počeli razmišljati kako je sasvim legitimno tražiti rješenja za poboljšanje snabdijevanja domaćih drvoprerađivača. Koliko je u praksi primijenjena kaznena politika iz privremene mjere zabrane teško je procijeniti. Međutim, moram pohvaliti zainteresovanost entitetskih vlada da učine nešto za drvnu industriju koja je veliki potencijal u BiH”, naglasio je Šinik.
Prema njegovom mišljenju, zabrana izvoza šumskih drvnih sortimenata bila bi najefikasnija mjera za spas drvoprerađivača s obzirom na to da oba entiteta imaju dovoljno kapaciteta koji imaju potrebu za kompletnom količinom ove sirovine.
“Uvođenje taksi na rezanu građu lišćara također je potrebno. Pokušat ćemo s kolegama iz FBiH usaglasiti najbolje rješenje za drvoprerađivače iz cijele BiH”, dodaje Šinik.
Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH Šemsudin Dedić ranije je rekao za Klix.ba kako bi se uvođenjem takse na izvoz rezanog drveta smanjio izvoz neprerađenog drveta te osigurala sredstva za zaštitu šuma i razvoj drvne industrije.
Kako saznajemo, postoji mogućnost da će entitetske vlade dogovoriti usvajanje obje mjere, zabrane izvoza šumskih drvnih sortimenata te uvođenje takse na izvoz rezanog drveta. Nadležni iz FBiH i RS danas će održati konsultativni sastanak, uoči sutrašnjeg zvaničnog dogovora.
Podsjećamo, drvna industrija bilježi rast izvoza svake godine i jedna je od najperspektivnijih grana industrije u BiH. Klix.ba