BANJALUKA, Većina zahtjeva Saveza sindikata Republike Srpske /SSRS/ biće ugrađena u ekonomsku politiku za narednu godinu, ali rješenja koja budu donesena ne smiju ići na teret građana, izjavila je predsjednik SSRS-a Ranka Mišić.
“Za nas je veoma važno da će se usvojiti zahtjev za pojačan rad kontrolnih organa i borba protiv rada na crno, jer tu leži velika količina novca koja ne ide u budžet”, rekla je Mišićeva nakon javne rasprave Ekonomsko-socijalnog savjeta sa predstavnicima Vlade RS.
Ona je dodala da stavka u budžetu koja se odnosi na povezivanje radnog staža radnika preduzeća u stečaju mora biti povećana sa 10,2 na 27 miliona KM.
Prema njenim riječima, Vlada sigurno neće donijeti novi ili izmjene Zakona o radu, jer bi to, kako je rekla, bilo pogubno u ovom trenutku, a takođe je potrebno da sve što se odnosi na reformu penzionog sistema u postojećoj strategiji bude preneseno u novi zakon.
“Sada je na Vladi RS da se odredi prema stavovima i zahtjevima svih grupacija. Ono što me je iznenadilo je da je bilo direktnih odgovora ispred Vlade da su određena rješenja prihvatljiva, a vidjećemo kako će stvari izgledati na nastavku sjednice u ponedjeljak”, rekla je Mišićeva.
Predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić rekao je da nije zadovoljan povećanim fiskalnim zahvatanjima iz privrede, jer bi ona mogla dovesti do smanjenja plata zaposlenima i otpuštanja radnika.
“Nijedna vlada u okruženju nije pribjegla povećanim zahvatanjima iz privrede, mogućnosti budžetskog priliva odavde su skromne i to je razlog više da se pokaže veće razumijevanje prema nama”, rekao je Đurić.
On je rekao da Komora podržava mjere borbe protiv sive ekonomije, ali da je potrebno da se poveća efikasnost javne uprave.
“Ova fiskalna zahvatanja su stavila na marginu ostale mjere u privredi. Mi očekujemo da mandatar za sastav nove vlade do ponedjeljka saopšti šta je usvojeno, kako bismo dali naš konačan stav”, istakao je Đurić.
Prema njegovim riječima, u privredi RS ne postoje stvarni izvori iz kojih se može vršiti fiskalno zahvatanje i primjena najavljenih mjera koštaće svako preduzeće još jednu ili dvije bruto plate.
Predsjednik Sindikata radnika zaposlenih u upravi Tomislav Vrhovac istakao je da ovaj sindikat prihvata suštinske reforme koje će dovesti do rezultata, ali da nije tačno da su radnici u javnoj uprava RS preplaćeni.
“Od oko 4 800 zaposlenih u upravi RS 2 562 radnika primaju platu od 360 do 630 KM. Reforme se ne mogu provesti sa slabo plaćenim službenicima i ne možemo zbog toga što je privreda slaba govoriti da su naše plate prevelike”, naglasio je Vrhovac.
Predsjednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj rekao je da je neprihvatljiv prijedlog o povećanju doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje od samo jedan odsto, jer su penzije u RS najniže u regionu iako su plate na istom nivou.
“Tražićemo budžetske stavke kojima ćemo odvojiti određena prava od prava iz penzijsko-invalidskog osiguranja. Privreda u RS je do sada bila najmanje opterećena doprinosima i na ovome ćemo insistirati”, poručio je Rakulj.