TIVAT, Najava fonda Qatari Diar da se povlači iz Crne Gore, podsjetila je Tivćane na još neke “velike projekte“ koji su na sličan način završili u prethodnom periodu.
Najsvježiji je primjer “Royal Montenegro Golf&Country Cluba“, ambiciozno zamišljeni projekat izgradnje “šampionskog golf-terena“ na oko milion kvadrata zemljišta nekadašnjeg poljoprivrednog dobra preko puta tivatskog aerodroma.
Vlada Crne Gore već desetak godina ne uspjeva da pronađe pravog investitora za gradnju golf terena na toj lokaciji opterećenoj brojnim nerješenim imovinskim pitanjima, a koja su se, uprkos upozorenjima građana Tivta da će se to desiti, pokazala kao velika prepreka ostvarivanju ugovora koji je prošle godine potpisan sa kompanijom “Boka grupa“ britansko-crnogorskog biznismena Džona Gvozdenovića-Kenedija.
Sa njim je “zbog neispunjavanja obaveza“, Vlada prije dva mjeseca raskinula ugovor o devedesetogodišnjem zakupu zemljišta poljoprivrednog dobra “Montepranzo“ o investiranju u gradnju golferskog kompleksa u kome je golf bio samo popratni dio nečega što je u osnovi, nekretninsko-trgovački projekat pravljenja stanova i poslovnih prostora za prodaju i iznajmljivanje na tržištu. Kenedi je u planovima otišao toliko daleko da su njegove arhitekte zamislili izgradnju imitacije nekog od starih srednjovjekovnih primorskih gradova, sa sve dijelom kamenih bedema oko kuća u kojima su stanovi, trgovine, restorani.
Sve to, nazvano “Stari grad Tivat“, trebalo je da prema Kenedijevim obećanjima datim tivatskom gradonačelniku Ivanu Novoselu 4. juna, da košta 450 miliona evra, otvori hiljadu novih radnih mjesta i da godišnji priliv u državnu kasu od 80 miliona evra od PDV-a i oko 10 miliona evra godišnje za tivatsku ekonomiju.
Vlada je nedavno objavila da raskida saradnju sa Kenedijem koji, po njima, nije na vrijeme izvršio svoje obaveze, ali se ispostavilo da ni država nije bila baš potpuno nevina u cijeloj toj situaciji jer “Boka grupi” nije predočila pravo stanje sa imovinskim problemima na zemljištu, a zbog čega ta kompanija najavljuje pokretanje sudskog postupka.
Još drastičniji primjer je propali projekat “Island San Marco” koji je ruska “Metropol grupa” prije četiri godine promovisala kao “prvi evropski resort ranga šest zvjezdica” na ostrvu Stradioti u Tivatskom zalivu. “Metropol” ruskog tajkuna Mihaila Slipenčuka domogao se gotovo sve zemlje na ovom netaknutom biseru Crnogorskog primorja, kupivši većinski paket akcija nekada čuvene srpske turističke kompanije “Putnik” koja je na ostrvu Stradioti – Sveti Marko, držala super-uspješno naturističko naselje u saradnji sa francuskim “Clubom Mediterrane”.
Slipenčukov “Metropol” je ostrvo prije nekoliko godina dobio veoma povoljno kao ubjedljivo najvredniji dio imovine “Putnika”. Ruska firma odmah je izašla u javnost sa megalomanskim projektom po kome bi bukvalno 80 odsto ostrva bilo prodato kroz gradnju elitnih privatnih vila, svaka sa posebnim “privatnim molom” i pristupom moru, i tek hotelčićem na centralnom dijelu ostrva. Vlada Crne Gore prihvatila je takve namjere “Metropola” i po željama Rusa 2009. usvojila Državnu studiju lokacije Sveti Marko koja je predviđala čak i nasipanje 140 hiljada kvadrata mora i uništenje obližnje Tunje.
Na vodećem sajmu nektretnina u svijetu, u Kanu, Rusi su marta 2009. predstavili svoj projekat „Island San Marco“ koji je predviđao da se do kraja 2011. na ostrvu površine oko 30 hektara, izgrade ukupno 93 hiljade kvadrata objekata. Vijesti