BANJALUKA, Trend rasta nekvalitetnih kredita u RS nastavljen je i u ovoj godini, tako da su loši krediti na kraju prvog kvartala iznosili 685,8 miliona KM i veći su za sedam odsto ili 43,9 miliona KM u odnosu na kraj prošle godine.
Navodi se to u izvještaju Agencije za bankarstvo RS o stanju bankarskog sistema RS u prvom kvartalu ove godine i dodaje da nekvalitetni krediti čine 14,85 odsto ukupnih kredita, što je porast za 0,73 odsto u odnosu na kraj 2012. godine.
Nekvalitetni krediti pravnih lica iznose 462,5 miliona KM i imaju stopu rasta od 9,6 odsto u odnosu na kraj prošle godine, kada su iznosili 422,1 milion KM.
– Na nivo nekvalitetnih kredita pravnih lica značajno utiču nekvalitetni krediti plasirani za proizvodnju u iznosu od 160 miliona KM sa stopom rasta od 16 odsto i za trgovinu u iznosu od 137,4 miliona KM sa stopom pada od dva odsto u odnosu na kraj 2012. godine. Ove dvije grane čine 64 odsto ukupno nekvalitetnih kredita pravnih lica – navodi se u izvještaju.
Dodaje se da nekvalitetni krediti fizičkih lica iznose 223,4 miliona KM, sa rastom od dva odsto. Na kraju prošle godine iznosili su 219,7 miliona KM.
– Najveći iznos nekvalitetnih kredita fizičkih lica je kod kredita za opštu potrošnju koji iznose 146,5 miliona KM i približno je na nivou stanja sa krajem prethodne godine, te čine 66 odsto ukupno nekvalitetnih kredita fizičkih lica – navodi se u izvještaju.
Iako su sve banke u RS u prvom kvartalu poslovale pozitivno, došlo je do pada profita u odnosu na isti period lani.
– Banke u RS ostvarile su u prvom kvartalu ove godine dobit od 12,2 miliona KM, što je u odnosu na isti period lani manje za četiri miliona maraka ili 24 odsto – navodi se u izvještaju i dodaje da je bankarski sektor RS likvidan i sposoban da sve obaveze izvršava u roku dospijeća, iako je jedna manja banka suočena sa problemima održavanja tekuće likvidnosti.
Ukupni prihodi iznosili su 114,8 miliona KM sa stopom rasta od tri odsto u odnosu na isti period 2012. godine, dok su rashodi bili 101,1 milion KM sa stopom rasta od osam odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Kamate
U izvještaju se navodi da su prihodi od kamata i slični prihodi osnovni prihodi banaka i iznose 84,4 miliona KM.
– U strukturi prihoda od kamata i sličnih prihoda najznačajniji su prihodi po kamatama na kredite koji iznose 76,9 miliona KM ili 91 odsto i imaju stopu rasta od 1,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine – dodaje se u izvještaju.
Rashodi po kamatama iznose 32,6 miliona KM, sa učešćem od 32 odsto u ukupnim rashodima i stopom rasta od pet odsto u odnosu na prvi kvartal 2012. godine. Glas Srpske