DOHA, Katar ostaje pretnja za regionalnu bezbjednost, ocenili su danas Saudijska Arabija i njeni saveznici u zajedničkom saopštenju, osudivši odbijanje Katara da pozitivno odgovori na njihov uslove za okončanje zalivske krize.
“Odbijanje Katara da prihvati zahteve svojih suseda odražava njegovu nameru da nastavi svoju politiku, čiji cilj je da destabilizuje regionalnu bezbednost”, navodi se u zajedničkom saopštenju Saudijske Arabije, Bahreina, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Egipta, koji su prekinuli veze s Dohom i postavili određene uslove za njihovo ponovno uspostavljanje.
U saopštenju se dodaje da će sve “potrebne političke, ekonomske i pravne mjere biti preduzete na odgovarajući način i u odgovarajuće vrijeme da se sačuvaju prava, bezbjednost i stabilnost” te četiri zemlje.
Te zemlje su 5. juna prekinule diplomatske veze s Katarom, ocjenivši da taj mali emirat bogat naftom i gasom navodno finansira islamističke ekstremiste i ima suviše bliske veze s Iranom, velikim regionalnim rivalom Saudijske Arabije.
One su 22. juna postavile Kataru 13 zahteva, među kojima su zatvaranje medijske kuće Al Džazira, prekid odnosa s Iranom i zatvaranje turske vojne baze u Kataru. Dat mu je rok od deset dana da ih ispuni ako želi da mu budu ukinute diplomatske i ekonomske sankcije. Kasnije su arapske zemlje produžile rok za još dva dana na zahtjev Kuvajta, koji je posrednik u krizi.
Katarski minsitar spoljnih poslova je u utorak ocijenio zahtejve svojih susjeda kao nerealne i neprihvatljive, a emirat je preko posrednika Kuvajta poslao zvanični odgovor u tom smislu na njihove zahteve. Poslije sastanka u Kairu u sredu, Rijad i njegovi saveznici izrazili su žaljenje zbog “negativnog odgovora” Dohe.
U današnjem saopštenju te četiri zemlje navode da njihova ponuda za pregovore s Dohom je sada nevažeća, ocnenivši da je vlada Katara odbacila sve diplomatske napore za rnešenje krize. Beta