PARIZ, Riba koja naseljava barske površine u zapadnoj Africi, a koja kao vrsta postoji oko 96 miliona godina, mogla bi da bude model za lagani vojnički oklop otporan na metke.
Do ovog zaključka došli su naučnici koji već izvjesno vrijeme proučavaju krljušti ribe Polypterus senegalus, zvane senegalski bičir ili jegulja dinosaurus.
Duga i mršava dužine oko 40 centrimetara ova riba je grabljivica koja ima nekoliko slojeva višefunakcionalnih krljušti.
Zadatak prvog i drugog sloja krljušti je da ublaži napad odnosno da razbije energiju napada, treći sloj štiti od svakog prodiranja kroz mekano tkivo, a četvrti sloj ograničava svako oštećenje na napadnutom dijelu.
Istraživači sa Instituta Masačusets za tehnologiju koristili su posebne aparate za bezbjedno uklanjanje slojeva krljušti sa žive ribe.
Oni su utvrdili da krljušt, debljine 500-milionitog dijela metra, ima četiri sloja. Mali štit je kasnije testiran u simulaciji napada.
Tim istraživača vjeruje da je ova zaštita od krljušti izuzetno efikasna zbog složenih materijala od kojih je napravljena, geometrije i debljine svakog sloja.
Sistemi preklapanja slojeva takođe igraju važnu ulogu.
“Informacije o ovom sistemu zaštite imaju veliki potencijal za razvoj strukturalnih materijala inspirisanih biologijom”, kaže Kristina Ortiz, profesor prirodnih nauka.
“Većina tih principa, dugotrajni međusklopovi i mehanizmi ublažavanja napada odnosno rasipanja energije napada, mogu se iskoristiti za pravljenje oklopa za ljude”, kaže ona. AFP