BANJALUKA, Rukovodstvo Kliničkog centra Banjaluka u posljednja dva mjeseca preduzelo je niz mjera racionalizacije koje će proizvesti višemilionske uštede na godišnjem nivou, a prvi precizniji podaci o rezultatima ovih mjera biće poznati nakon presjeka stanja potraživanja i dugovanja zaključno sa 30. junom, saopšteno je iz ove zdravstvene ustanove.
“Osim raskida ugovora o ugovorenim platama i usklađivanja svih plata sa zakonskim koeficijentima, detaljne analize ugovora o javnim nabavkama, koja je svakodnevni posao, i reorganizacije Kliničkog centra, odnosno vraćanja pojedinih manjih organizacionih jedinica u sastav matičnih klinika, preduzet je veći broj mjera s ciljem zaštite interesa ovog centra i stabilizacije poslovanja”, dodaje se u saopštenju.
Iz Kliničkog centra navode da je osposobljen Centralni registar, tako da sve klinike sada imaju uvid u stanje u Zavodu za medicinsko snabdijevanje-Apoteci Kliničkog centra Banjaluka, čime se sprečava stvaranje nepotrebnih troškova za refundaciju lijekova i medicinskih materijala za koje postoje zalihe i nema potrebe za nabavkom po komercijalnim cijenama, a o čemu klinikama do sada nisu bile dostupne informacije.
“Umanjenje troškova za nabavku lijekova i medicinskih materijala ostvaruje se i kroz strogu kontrolu potrošnje i trebovanjem samo neophodnih sredstava, što u velikoj mjeri sprečava stvaranje nepotrebnih i skupih zaliha”, dodaje se u saopštenju.
Iz Kliničkog centra napominju da se svakodnevno radi na obezbjeđenju svih lijekova i medicinskih sredstava neophodnih za neometano pružanje kvalitetne zdravstvene zaštite, a da se posebni napori ulažu u rješavanje “vrlo izazovne situacije s citostaticima”.
“Obustavljena je dosadašnja praksa liječenja pacijenata koji pripadaju drugim regionalnim bolnicama skupom specifičnom terapijom o trošku Kliničkog centra Banjaluka, čiji će rezultat biti milionske uštede na godišnjem nivou. U saradnji s Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Fondom zdravstvenog osiguranja Srpske, dogovoreno je da će ovi pacijenti specifičnu terapiju primati u svojim matičnim regionalnim bolnicama o trošku regionalnih bolnica”, navodi se u saopštenju.
Kontrola rada i korištenja resursa na svim klinikama biće dodatno poboljšana uvođenjem kliničkog informacionog sistema /KISA/ na sve klinike u Kliničkom centru, a uvođenje ovog sistema neće stvoriti dodatne troškove, jer je s dobavljačem postignut dogovor o popustu u vidu besplatnog iznajmljivanja stotinu računara za ovaj centar.
Dodatne uštede biće ostvarene nakon zamjene načina produkcije rendgenskih snimaka, koji se sada iščitavaju na kompakt diskovima, jer je dosadašnja produkacija snimaka rendgena na skupe filmove pravila trošak od oko 1,5 miliona KM godišnje.
“Intenzivno se radi i na rješavanju pitanja dugovanja prema preduzećima `Vodovod` iz Banjaluke i `Elektroprivreda Republike Srpske`, a u zajedničkom interesu što manjeg finansijskog opterećenja Kliničkog centra, kako bi Centar ubuduće mogao redovno da isplaćuje tekuće obaveze i nagomilana dugovanja”, ističe se u saopštenju.
S obzirom na potrebu sticanja preciznijeg uvida u stanje i poslovanje Kliničkog centra Banjaluka, rukovodstvo Centra će u narednom periodu, a u skladu s predviđenom procedurom, razgovarati s nadležnim institucijama o mogućnostima iniciranja vanredne revizije u ovoj zdravstvenoj ustanovi, koja bi u značajnoj mjeri pomogla u analizi stanja i odlučivanju o daljim mjerama stabilizacije i razvoja Kliničkog centra Banjaluka. Srna