SARAJEVO, Mikrokreditni sektor u Federaciji BiH u drugom kvartalu ove godine ostvario je pozitivan finansijski rezultat u iznosu od 1.278.000 KM, što je za 3.184.000 KM ili 71 odsto manje u odnosu na isti period 2011. godine.
Bilansna suma mikrokreditinih organizacija 30. juna je iznosila 493.800.000 KM i manja je za 8,7 miliona KM ili dva odsto u odnosu na stanje sa kraja 2011. godine.
Ukupni bruto krediti mikrokreditinih organizacija na kraju drugog kvartala iznosili su 417.400.000 KM, te su činili 84 odsto ukupne aktive ovih organizacija, dok su neto krediti bili 403 miliona KM – saopšteno je iz Agencije za bankarstvo FBiH.
Krediti na bruto osnovi u drugom kvartalu ove godine veći su za jedan odsto u odnosu na stanje od 31. decembra 2011. godine.
Osnovni izvor sredstava mikrokreditinih organizacija su obaveze po uzetim kreditima koje zaključno sa 30. junom iznose 319.600.000 KM ili 65 odsto ukupne pasive mikrokreditinih organizacija i manje su za četiri odsto u odnosu na stanje 31. decembra 2011. godine.
Ukupni kapital mikrokreditinih organizacija 30. juna ove godine iznosio je 152.100.000 KM ili 31 odsto ukupne pasive, i veći je za 1,8 miliona KM ili jedan odsto u odnosu na kraj 2011. godine.
Najznačajnije stavke kapitala mikrokreditnih fondacija su višak prihoda nad rashodima u iznosu od 91,3 miliona KM, koji čini 60 odsto ukupnog kapitala.
Mikrokreditine organizacije u FBiH i u narednom periodu treba da intenzivno rade na poboljšanju efikasnosti poslovanja i optimiziranju resursa kroz spajanje organizacija radi smanjenja kamata.
Treba da rade i na usvajanju i punoj primjeni principa odgovornog kreditiranja, te obavljanju djelatnosti radi poboljšanja materijalnog položaja korisnika mikrokredita, povećanja zaposlenosti i pružanja podrške razvoju preduzetništva, saopšteno je iz Agencije za bankarstvo Federacije BiH. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kakvo licemerje?? Gospodo iz MKO, kako ste sadili, sada tako žanjete. Bilo je samo pitanje dana, kada će ovaj vid ”kreditiranja za podsticaje” prepoznati potencijalni aplikanti, kao neisplativ vid investicije, jer sa tom ”podsticajnom kamatom za obavljanje djelatnosti radi poboljšanja materijalnog položaja korisnika mikrokredita,povećanja zaposlenosti i pružanje podrške razvoja preduzetništva” kao što rekoše stručnjaci iz AB FBIH prije su prepoznali sami eventualni aplikanti, nego stručnjaci iz pomenute Agencije. A, o MKO, da ne govorim, zato ne preporučujem zimanje bilo kome kredit kod MKO sa ”njihovim visokim i nedefinisanim kamatama, koje često dolaze i na 50%”. O ovome su pisani portali, forumi, održavana ”stručna predavanja itd”. Neka mi samo jedan savjetnik za podsticcaje bilo kog preduzetništva, a taj savjetnik bio iz javnog sektora i NVO, neka uradi jedan banalan biznis plan, sa kamatom koje nude MKO, da može ostvariti dobit. TO JE NE MOGUĆE, KRAJ PRIČE NEEDUKOVANIM KORISNICIMA OVAKVIH PROIZVODA MKO. SNIZITE GOSPODO KAMATE, URADITE ANUITETNI PLAN, DA KORISNIK ZNA, ŠTA,KADA I KOLIKO VRAĆA, A NE KAO DO SADA INAČE NEĆE TE MNOGO PLASIRATI KREDITNIH SREDSTAVA. NEMATE KOME. VOLIO BIH DA GRIJEŠIM, LAIČKI RAZMIŠLJAM, ALI ZNAM IZ PRAKSE.