– Izvoz RS u SAD pao sa 171 milion KM 2006. na samo 12,5 miliona u 2015. godini
– Uvoz za deset godina sa 19,7 miliona povećan na 47,2 miliona KM
– Za devet godina firme iz SAD u RS investirale samo 10,3 miliona KM
BANJALUKA, Republika Srpska je na lobiranje u Sjedinjenim Američkim Državama potrošila desetine miliona dolara u posljednjih deset godina, da bi u istom periodu, prema zvaničnim podacima, izvoz RS u SAD pao za čak 159 miliona maraka, uvoz porastao za 27,5 miliona KM, a investicije su skoro zanemarljive i na primjer 2015. godine iznosile su samo hiljadu KM.
Ekonomski rezultati desetine miliona dolara vrijednog lobiranja i rada 2013. godine otvorenog Predstavništva RS u SAD-u, vidljivi su kroz podatke Zavoda za statistiku RS prema kojima je u zadnjih deset godina došlo do strmoglavog pada izvoza iz RS u SAD, dok je uvoz roba i usluga uduplan.
Tako je 2006. godine izvoz RS u SAD iznosio 171,4 miliona KM, da bi se 2009. strmoglavio na svega 11,5 miliona KM. Od tada i nije bilo značajnijih promjena, a na kraju 2015. godine izvoz je iznosio 12,5 miliona KM.
Istovremeno, uvoz iz SAD je 2006. godine iznosio 19,7 miliona KM, da bi na kraju 2015. dostigao 47,2 miliona maraka.
Ništa bolja situacija nije ni sa investicijama. Strane investicije u RS godinama unazad su u padu, a u 2015. iz SAD-a je u RS stiglo svega 1.000 KM.
Iz te zemlje u RS je od 2007. do 2015. godine stiglo 10,3 miliona KM investicija.
Mjesečno za lobiranje 167 hiljada dolara
Mediji su proteklih dana prenijeli informaciju da je RS za lobiranje u Americi potrošila 30 miliona dolara, a prema podacima portala Istinomjer skoro tri četvrtine novca isplaćenog za lobiranje u SAD otišlo je kompaniji “Picard Kentz & Rowe”.
Ova firma je prvi put je angažovana 2009. godine, a za svoje usluge “konsultacija i savjetovanja” do kraja 2015. godine inkasirala je 11,11 miliona dolara.
U Ugovoru koji su Željka Cvijanović i Edward B. Rowe potpisali 2011. godine, navedeno je da će firma, u saradnji sa službenim predstavnicima RS, raditi na osmišljavanju “pravnih i diplomatskih strategija zastupanja prava Republike Srpske u vezi sa aktivnostima Kancelarije Visokog Predstavnika u BiH i pravnim statusom Brčko Distrikta”, te da će Vladi RS, na zahtjev, povremeno pružati “opšte savjete i zastupanje u međunarodnim pravnim i političkim pitanjima”. Vlada RS se obavezala da će za ove aktivnosti firmi isplaćivati 167.000 dolara mjesečno.
Vlada Republike Srspke svake godine iz budžeta izdvaja milione maraka za rad predstavništava RS u svijetu, ali su efekti njihovog rada veoma upitni.
Opozicija u Narodnoj skupštini RS juče je iznijela oštre zamjreke na rad Predstavništva RS u Vašingtonu ističući da su milioni maraka potrošeni za lobiranje u SAD-u, a da kao rezultat tog lobiranja RS ima predsjednika na crnoj listi SAD-a.
„Ulaganja iz Srbije predstavlјaju gotovo polovinu ukupnih ulaganja (50,07%), gdje dominira investicija u telekomunikacije. Na drugom mjestu su ulaganja iz Rusije (17,77%), gdje se kao najvažnije, mogu pomenuti investicije u Rafineriju nafte Brod i Rafineriju ulјa Modriča. Na trećem mjestu je Velika Britanija (7,94%), gdje se kao najveća ulaganja mogu izdvojiti investicije u EFT- Rudnik i Termoelektrana Stanari, na četvrtom mjestu je Holandija (4,75%), sektor trgovine, a na petom mjestu je Slovenija (4,53%) sa više investicionih projekata (metalna industrija, bankarstvo i trgovina“, navodi se u Strategiji podsticanja stranih ulaganja u RS od 2016. do 2020. godine.
CAPITAL: M. Čigoja
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ove tabele odlicno pokazuju stanje nase ekonomije i o tome bi trebalo istrazivati i pisati naveliko. Prvo najveci “investitor” Srbija. Od 2007. god. do danas, investicije su sve manje i manje. Do koje mjere su dosle investicije govori podatak za 2014 godinu, kada je povuceno 38 miliona km. Drugi investitor je “Rusija” u koju se kunemo a posle 2007. god. (zadnjih 10 godina) nema nikakvih investicija. Samo su 2013 ulozili 7 miliona km(Sjecate se novinskih clanaka o comsar energy elektranama? Po njima smo vec uveliko poceli proizvoditi struju u Ugljeviku?) Toliko o “prijateljima”. Gdje su sad oni koji govore da nije sve cisti interes? A Velika Britanija investitor u Stanare? Svi znamo da je EFT kompanija Vuka Hamovica! ON JE SRBIN LJUDI!!!! Smijesno, kakvi Britanci! Pa svi znamo da se taj covjek obogatio trgujuci viskovima struje na prostoru bivse sfrj. Taj novac uz onaj iz kineskog kredita je ulozen u EKSPOLOATACIJU SRPSKIH PRIRODNIH BOGASTAVA! I onda je petar djokic zajedno sa ostalim iz koalicije, ukinuo placanje po toni iskopanog uglja i time Republici Srpskoj iz budzeta izbio desetine miliona km! Dok se trazi novac iz MMF-a! Zasto taj porez nije ukinut dok su sve termoelektrane u RS bile drzavne? Toliko o postenim britanskim investicima! Nema britanaca kao ni postenja u odnosu Vuk Hamovic- Petar Djokic+Pavic+Dodik! Lihtenstajn i sto bi Sojic rekao “Kajmakcalanska Ostrva” ulozili novac? Pa ko iole razumije ekonomiju zna da su te zemlje poreski rajevi! Mjesta gdje legalno operes nelegalni kapital! Zarada na koju nije places porez u maticnoj drzavi ili novac ukraden na neki nacin ili stecen nekim opasnijim kriminalom. Slijepac bi ovo vidio!
Pa ti Rusi, ako su Rus, prodaju koncesije za Ugljevik i Mrsovo. Znaci, bilo je tacno da se tu ne radi ni o kakvoj investiciji nego spekulaciji sa preprodajom koncesija. A Dodik tva puta otvarao pocetak izgradnje. Kako mogu tako otvoreno da varaju narod.
Ovo je u hiljadama,ne milionima
E svašta izvozili u Ameriku?Pa zar oni tamo nemaju bukovih drva?