BUENOS AJRES – Deficit je bio korijen svih naših zala – bez njega nema duga, nema emisije novca, nema inflacije. Danas, po prvi put nakon 123 godine, imamo održiv fiskalni suficit bez rizika od bankrota, trijumfalno je danas objavio argentinski predsjednik Havijer Milej.
“Ovo istorijsko postignuće rezultat je najvećeg prilagođavanja u istoriji i smanjenja monetarne emisije na nulu. Prije godinu dana, jedan degenerik je štampao 13 odsto BDP-a da bi dobio izbore, potičući inflaciju. Danas je monetarna emisija stvar prošlosti”, napisao je Milej na svom nalogu na platformi X.
Kada je ovaj ekscentrični profesor ekonomije pobijedio na predsjedničkim izborima u novembru prošle godine, svijet je bio šokiran njegovom pojavom.
Jedni su ga obožavali do idolopoklonstva, drugi su strahovali šta će čovjek kojem je nadimak El Loco, odnosno Ludak,
Glavni atribut u predizbornoj kampanji bila mu je motorna testera. Prijetio je da će sa njom, a ne sa skalpelom, isjeći kancerogene tumore argentinske privrede.
Obećao je Milej, između ostalog, da će dići u vazduh Centralnu banku Argentine, rastjerati službenike ministarstava koji potkradaju državu i uvesti dolar.
I uradio je mnogo toga. Kada je došao na funkciju, prepolovio je vladu na devet ministarstava, ukinuo 50.000 radnih mjesta u javnoj službi, suspendovao sve nove ugovore o javnim radovima i ukinuo velikodušne subvencije za gorivo i saobraćaj.
Vlada se pohvalila svojim prvim budžetskim suficitom u više od decenije i dobila je odobrenje Međunarodnog monetarnog fonda, koji ima kreditni program sa Argentinom od 44 milijarde dolara. U osam mjeseci, Milej je uspio i da zvanični i nezvanični kurs pezosa skoro izjednači, ne bi li na taj način dobio povjerenje međunarodnih investitora.
Desetog decembra obilježeno je tačno godinu dana otkako je preuzeo funkciju predsjednika Argentine. Dok njegove pristalice navode da je inflacija opala sa 25% mjesečno na manje od 3% pod njegovim liderstvom, protivnici ističu da je siromaštvo u Argentini oštro poraslo.
Ekonomska situacija u Argentini, u svakom slučaju, drastično se promijenila u posljednjih godinu dana.
Milejeva administracija sprovela je agresivne fiskalne i monetarne reforme kako bi se riješio dugogodišnji ekonomski krizni period, posebno u pogledu inflacije i javnog duga. Glavni cilj ovih reformi bio je eliminisanje fiskalnog deficita, što je bio uzrok mnogih ekonomskih problema, uključujući rastući dug i inflaciju.
Tokom 2024. godine, Milejeva vlada uspjela je da obezbijedi fiskalni suficit nekoliko mjeseci zaredom, što je bio značajan pomak. Ovaj suficit postignut je velikim smanjenjima u javnoj potrošnji, uključujući smanjenje plata, penzija i socijalnih davanja. Iako su ove mjere bile politički izazovne, pokazale su rane znakove uspjeha u smanjenju inflacije, koja je do kraja 2023. godine dostigla zapanjujućih 211,4%. Inflacija je pokazala značajno poboljšanje, padajući na 2,7% u oktobru 2024. godine, što je najniži nivo u posljednje tri godine.
Međutim, put ka održivoj ekonomskoj stabilnosti ostaje složen. Povjerenje tržišta u Milejevu posvećenost politici “nultog deficita”, još uvijek je nesigurno, a neki analitičari dovode u pitanje dugoročnu održivost ovih oštrih fiskalnih prilagodbi.
Takođe, izazovi poput prilagođavanja cijena javnih usluga i inflacione inercije očekuju se kao faktori koji će uticati na buduće stope inflacije, iako vlada ostaje optimistična u pogledu napora za stabilizaciju.
U narednim godinama, Argentina bi mogla doživjeti postepeni oporavak, sa prognozama rasta BDP-a od 6% za 2025. godinu, zahvaljujući povećanju investicija i privatne potrošnje. Iako je izvještaj oprezno optimističan, vlada nastavlja s implementacijom reformi.
Ogromne promjene novi argentinski predsjednik donio je i u sferi spoljne politike, gdje je za 180 stepeni okrenuo tradicionalne pozicije ove države u veoma kratkom roku. Milej je po stupanju na dužnost izvukao Argentinu iz BRIKS-a, saveza u koji je ova država tek stupila sa prethodnom vlašću. Jedan je od rijetkih latinoameričkih lidera koji je dao otvorenu podršku Izraelu povodom rata u Gazi, nazvao Hamas terorističkom organizacijom i obećao da će pomjeriti lokaciju ambasade svoje države u Jerusalim.
Desničar i samoproglašeni “anarho-kapitalista” česta je tema medija kako u Argentini, tako i na zapadu zbog poređenja s novim predsjednikom Amerike Donaldom Trampom, čiji je veliki fan.
Partiju Libertad avanse, osnovao je 2018. godine, a živi sa četiri psa.
„Oni su moja četvoronožna djeca“, rekao je Milej.
Zanimljivo je da su sva četiri psa klonovi njegovog prethodnog psa Konana, koji je dobio ime prema filmu Conan barbarin iz 1982. godine s Arnoldom Švarcenegerom u glavnoj ulozi.
Četiri klona psa Konana, koji je uginuo 2018. godine, došli su na svijet u blizini teksaškog grada Ostina. Četiri psa Marej, Milton, Robert i Lukas imena su dobila prema ekonomistima. Kako piše New York Times, Milej je tada za jedan argentinski portal rekao da mu je „Konan doslovno sin, a ostala četiri klona poput unuka“. Nezavisne novine