– Od početka 2016. godine registrovano pet ovlaštenih lica
– Jedna osoba upisana u sudski registar, a dokumente potpisivao neko drugi
– Tehničke rezerve ostale nepokrivene
BANJALUKA, “Krajina osiguranje” nije zaslužilo mišljenje revizora za 2016. godinu zbog niza malverzacija i nepravilnosti u radu koje su pratile poslovanje preduzeća, navedeno je u najnovijem revizorskom izvještaju.
Revizori, kao obrazloženje za suzdržano mišljenje, navode da je preduzeće, zbog promjene vlasničke strukture i sudskih sporova između ovog preduzeća i većinskih vlasnika Naveena Agarwala i Gupte Neete, nekoliko puta mijenjalo direktora i članove Upravnog odbora.
“Od početka 2016. godine u sudu je registravano pet ovlaštenih lica koji zastupaju društvo. Jedan od njih je vanredni upravnik, dok je Upravni odbor imenovao 20. aprila 2016. godine vršioca dužnosti direktora koji nije dobio saglasnost Agencije za osiguranje pa i nije upisan u sudski registar. U istom periodu “Krajina osiguranje” je nekoliko puta ostajalo bez zakonskog zastupnika i potpisnika”, navodi se u reviziji.
Zanimljivo je to što se dešavalo da jedna osoba bude upisana u sudski registar kao ovlaštena, dok druge dokumente potpisuje neko drugi. Takođe, pojedini članovi Upravnog odbora, među kojima i Agarwal, suprotno Zakonu u privrednim društvima, upravljali su Društvom i potpisivali dokumentaciju koja je bila osnov za evidentiranje poslovnih transakcija.
Agencija za osiguranje RS je 20. jula prošle godine uvela vanrednu upravu u “Krajina osiguranje” i utvrdila malverzacije članova Upravnog odbora na čelu sa Agarwalom. U zapisniku od 10. maja prošle godine stoji da “preduzeće nije uspostavilo sistem upravljanja rizicima, sistem internih kontrola, te je izloženo visokom poslovnom riziku”.
Društvo nije imalo ni internog aktuara, kao ni računovođu. Tako su ostala neusaglašena potraživanja od kupaca, ali i obaveze prema dobavljačima.
“Krajina osiguranje” prikazuje prošlogodišnji gubitak od 1,1 miliona KM, kao i prihode od 9,9 miliona KM, koji su tako za 12 odsto manji u odnosu na isti period prošle godine. Kratkoročne obaveze društva premašile su tekuću imovinu za 2,6 miliona KM. Ukupan gubitak ranijih i prošle godine iznosio je 4,4 miliona KM, što je 32 odsto osnovnog kapitala. Osim toga, ni tehničke rezerve nisu bile pokrivene, jer preduzeće nije izvršilo prealokaciju 3,1 milion KM sa računa “Komercijalne banke”.
Revizori su skrenuli pažnju da je “Krajina osiguranje” isplaćivalo neto plate, poreze i doprinose zaposlenima sa zakašnjenjem.
“Porez na dohodak se plaća u trenutku isplate svakog pojedinačnog dohotka, odnosno najkasnije dva mjeseca od isteka mjeseca za koji se doprinosi obračunavaju”, zaključuje se u reviziji.
Inače, Osnovni sud u Banjaluci blokirao je račun „Krajina osiguranja“ 17. jula prošle godine, a po zahtjevu Okružnog tužilaštva.
Računi su bili blokirani na neodređeno vrijeme kako bi u to vrijeme većinski vlasnici Aggarwal i Gupta bili spriječeni da zatraže izvršenje kontroverzne presude Okružnog suda u Trebinju i podignu sa računa društva 5,8 miliona KM.
Njih dvoje su tužili „Krajinu“ zbog, kako su tada tvrdili, netačnih informacija koje su o društvu bile navedene u prospektu prilikom emisije akcija, a koje su oni kupili. Njih dvoje su potom na sjednici Upravnog odbora ovog osiguranja, s obzirom da su zajedno imali većinski udio, donijeli odluku kojom „Krajina osiguranje“ priznaje sve što su oni u optužnici naveli.
Zanimljivo je da je Okružni privredni sud u Trebinju tada za manje od mjesec dana presudio u njihovu korist, a nakon što je sve izašlo na vidjelo ovim slučajem se počelo baviti i Ministarstvo unutrašnjih poslova RS koje je izuzelo kompletnu dokumentaciju iz suda u Trebinju u vezi sa tom tužbom.
Indijski dvojac, Agarwal i Gupta, od samog preuzimanja „Krajina osiguranja“ krajem 2015. godine počinili niz nezakonitosti zbog čega su konstantno bili pod nadzorom Agencije za osiguranje RS, Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV) RS, Inspektorata RS i MUP-a koji je podnio i izvještaje o počinjenom krivičnom djelu zloupotrebe položaja i pranja novca.
CAPITAL: Ž. Gauk
11 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Zašto taj isti revizor nije na tako principijelan i detaljan način utvrdio i objavio malverzacije koje je počinila prethodna uprava na čelu sa SNSD direktoricom Milom Gromilić i predsjednikom Nadzornog odbora Buvač Predragom, a prije Buvača sa nekavim Kosorićem i Slavišom Kovačevićem. Jer brojne i teške malverzacije upravo tih nesposobnjakovića, a istovremeno pohlepnih za svoj đžep uz blagonaklonost direktorice Agencije za osiguranje Božane Šljivar su dovele Krajina osiguranje pred oduzimanje dozvole za rad i ubrzanu likvidaciju mnogo prije Agarwala. Tad se morala pronaći i prihvatiti bilo kakva dokapitalizacija, pa i sa opranim novcem iz međunaronih kriminalnih krugova samo da se nebi morala oduzeti dozvola za rad. Zato se za problem Krajine mora poći od uzroka, jer Indijac je samo posledica, iznuđena zbog izostale kontrole nadležnih organa. Dodvoravanje politici od strane onih koji po zakonu moraju biti apolitični je dovelo do svega. Lako je sad pokazivati zube na onome (Indijcima)koga ovde vjerovatno nećemo nikad vidjeti. Zašto se tako nije radilo i prije dokapitalizacije i svi kontrolni organi su mogli te kriminalne radnje vidjeti da su htjeli, pitanje je na koje se traži odgovor treba dobiti odgovor. Bavljenjem posljedicama nećemo nikad izvući zaključak gdje se nije smjelo griješiti.
Potpisujem
Malverzacije otkrio revizor, al malo sutra!! Zašto se nije dalo neg.mišljenje, već uzdržano.Laik sam pa pitam. AKO JE TEKST NARUČEN OD KONKURENCIJE, IMA SMISLA.U OVOJ KRAJINI, NAJPOŠTENIJI POSAO SU URADILI RADNICI, I KHOV.STANIĆKI NEMA MILE I SIMIĆ RANKA DA DOGOVORE KAKAV ĆE IZVJEŠTAJ NAPRAVITI.Odličan komentar predhodnika, sve rečeno. Uzrok: mila gromilić,koja nikad neće odgovarati za sve loše učinjeno,počev od fingiranja svih fin.izvještaja i nazovi poz.poslovanja, da bi samo i jednoj godini iskazala gubitak od preko 3 miliona.I tad je rukovodeća elita napustila Krajinu.Postavlje se vrlo logično pitanje, kako je i kakve izvještaje davala revizija jer se malverzacije svake vrste mogle otkriti i u predh.periodima.
Ovaj izvještaj nije plaćen
Gospodo iz revizije, da ste sačinjavali prave a ne naručene izvještaje od Gromilićke, možda se nebi desio ovaj nesretnik od indijca.Jbg, ovaj put nema para, i eto odmah i problem.
Pitajte onu malu revizorku iz Krajine, bez licence, ona zna sve.
Jel to ona mala, što pola godine daje otkaz u Krajini ?
Dala bi ona otkaz da je neko hoće, nema više Mile.
Ko god je od urednika Glasa, dao saglasnost da se na naslovnoj strani u onolikom formatu ovjavi naslov, neka od jutros počne da traži dobre advokate.I počnite da pričate sa svojim moralom, ako je išta od toga ostalo.
Da su se revizori čekali da utvrde nešto, Krajina bi u junu bila zatvorena.Prosto je nevjerovatno kako i koliko pojedinim nadležnim smeta što je Krajina počela raditi.Kad pričaš sa običnim ljudima, kažu mi znamo samo za Krajinu jer ste toliko dugo ovdje.Kako god, Krajina je brend , i takvu poziciju na tržištu osig.je teško dostići.I brend, je najskuplji.
U krajini se treba početi od uzroka, a uzrok je tu, u posl.zgradi, mila gromilić, sva pitanja idu na njenu adresu.