– Deficit u budžetu KS 80 miliona, u budžetu FBiH veći od pola milijarde
– Kandidat za generalnog revizora ispunjava tek minimalne uslove
SARAJEVO – Deficit u budžetu Kantona Sarajevo dostigao je 80 miliona KM, pokazao je danas objavljeni revizorski izvještaj. Ranije su federalni revizori utvrdili i da je deficit u budžetu FBiH prešao pola milijarde maraka. Od 107 izvještaja za 2023. godinu njih 17 je negativno. Nalazi revizora o deficitu u budžetu Federacije BiH su razlog pritisaka na ovu instituciju, vjeruje generalni federalni revizor Dževad Nekić.
Situacija je, kaže Nekić u intervjuu za CAPITAL, otišla tako daleko da Ured za reviziju nije pozivan na sjednice Parlamentarne komisije odgovorne za reviziju pred kojom su predstavnici institucija odgovarali na nalaze iz izvještaja. Posebno se osvrnuo na istup člana komisije iz SDP-a Anera Žuljevića.
“Aner Žuljević, je u prošlom sazivu bio aktivan kada je u pitanju napadanje prošle vlasti zbog nalaza izvještaja revizije, a sada je stao u zaštitu revidiranih subjekata koristeći uličarski rječnik da je generalni revizor kidnapovao revizore”, rekao je Nekić.
CAPITAL: Danas ste objavili revizorski izvještaj za Kanton Sarajevo? Šta ste utvrdili?
Nekić: Revizori su u procesu revizije utvrdili, mada je to prikazano i u njihovim finansijskim izvještajima, je deficit 80 miliona KM. Oni su trebali u skladu sa zakonom o budžetu pokrenuti aktivnosti da to izbalansiraju. Mišljenje je sa rezervom, oni su svu dokumentaciju proknjižili, ali je bilo potrebno preduzeti radnje u cilju uravnoteženja budžeta.
CAPITAL: Ranije je objavljen i izvještaj koji je pokazao da je Federacija u deficitu preko pola milijarde KM.
Nekić: Mislim da je to jedan od razloga zbog čega je na neki način toliki pritisak na Ured za reviziju. Imao sam sastanak sa zamjenicima premijera Vlade FBIH, sasvim smo korektno razgovarali dok je još uvijek bio nacrt izvještaja, neke stvari koje su se mogle prihvatiti mi smo prihvatili. Sve što je navedeno u izvještaju navedeno je i u njihovom izvještaju o izvršenju budžeta. Ono što smo mi utvrdili i što je na neki način vidjelo svjetlo dana, je to da je izvještaj u šestom mjesecu dostavljen Parlamentu, a predsjedavajući (Dragan Mioković) to nije stavio na dnevni red, i to je žalosno. On je u svojim komentarima rekao -“to je navodni deficit”, deficit nije navodan, on da zna čitati jasno bi vidio.
Mi smo samo naveli da je to tako i da je Vlada, odnosno Ministarstvo finansija, trebalo preduzeti korake u cilju uravnoteženje budžeta. Ako se prihodi ne mogu ostvariti, onda se moraju kontrolisati rashodi da ne dođe do ovakvog deficita.
Žuljević stao na stranu revidiranih subjekata
CAPITAL: Posebno ste zamjerili Komisiji odgovornoj za reviziju Parlamenta FBiH jer Vas nije formalno pozivala na sjednice na kojima su predstavnici institucija odgovarali na navode izvještaja. Imate li kontakt sa ovom Komisijom?
Nekić: Od 23. septembra su krenule rasprave o revizorskim izvještajima, međutim mi nismo dobili poziv. Oni nas nisu pozvali uopšte, niti smo imali kontakt sa novom parlamentarnom komisijom. To se prvi put desilo, imajući u vidu da i njihov poslovnik predviđa obavezan sastanak najmanje dva puta godišnje sa generalnim revizorom. Oni su trebali da nas pozovu prvo na tu drugu sjednicu, a onda i na ove, a ne da nas, kada je u pitanju dnevni red i poziv stave u e-mail sa ostalim nevladinim organizacijama. Dobar dio novih članova, bar ja tako mislim, nema ni kompetencije ni znanja kada je u pitanju čitanje revizorskih izvještaja. Ne znam zašto je donesena odluka da nas ne pozovu. I pitanje je što su saslušanja zakazali sada kada imamo najveći obim poslova.
CAPITAL: Jeste li pratili te sjednice Komisije i hoćete li ići na naredne koje su zakazane?
Nekić: Mi smo u prošlom sazivu izvršne vlasti imali pritiske iz Vlade od strane ministara, ali sada mi pritisak imamo od zakonodavne vlasti, prvo od parlamentarne komisije. Ovakvim svojim odnosom prema Uredu za reviziju oni su pokazali da nisu komisija odgovorna za reviziju, nego naprotiv da su neodgovorni za reviziju. Prvo su se izvinjavali zato što mi nismo prisutni. Aner Žuljević, je u prošlom sazivu bio aktivan kada je u pitanju napadanje prošle vlasti zbog nalaza izvještaja revizije, a sada je stao u zaštitu revidiranih subjekata koristeći uličarski rječnik da je generalni revizor kidnapovao revizore. Sada kada su njegove stranačke kolege te koje trebaju da podnose izvještaje, on staje na njihovu stranu, a ne na stranu Ureda. Zato mislim da je ta komisija neodgovorna za reviziju. Posebno zato što komisija ima 14 članova, a kvorum je 8, koji oni nisu imali i upitno je šta su i uradili. Ja ću doći na sljedeću sedmicu, da vidim šta kaže ta gospoda, koja je sebi dozvolila da stane na stranu subjekata za reviziju, a ne na stranu Ureda za reviziju.
CAPITAL: Koliko je ove godine subjekata revidirano i da li ima onih koji su odbili reviziju?
Nekić: Obavljeno je 107 revizija, sve planirane revizije za ovu godinu su završene, i sa današnjom objavom završavamo taj proces. Imamo dva predmeta koja se vode iz ranijeg perioda. To su “Terminali ploče” i “Union Banka” i one nisu završene.
Kriterij za izbor generalnog revizora isključivo nepotizam i lojalnost stranci
CAPITAL: Predsjednica FBiH Lidija Bradara predložila je kandidate za generalnog revizora Mirzu Kudića, zaposlenika Parlamenta FBiH i Ninu Džindić za njegovog zamjenika. Džindić je kao mediji pišu kćerka kuma Dragana Čovića. Dokle je taj proces došao?
Nekić: Čitam iz medija, sve se odvija pod velom tajne, i sami znate da je predsjedavajući parlamenta (op.a. Dragan Mioković) bio predsjednik komisije. Desilo se da su predložena dva kandidata koja se u Ured ne bi mogla zaposliti ni kao revizori. Oni formalno pravno ispunjavaju uslove, ali u zakonu stoji “minimalni uslovi”. Izabrani su ljudi sa minimalnim uslovima, a bilo je toliko kandidata koji su imali izuzetne uslove, iskustvo u reviziji, računovodstvo i finansijama. Od njih niko nema iskustvo u reviziji, nemaju certifikat ovlaštenog revizora. Priča se da treba da dođu sposobni i kompetentni, a ovdje je kriterij za izbor kandidata bio isključivo nepotizam i lojalnost stranci, a to ne bi smjelo da se desi. Ako se ambasada SAD-a se ne oglasi po ovom pitanju, mislim da je ovo najveći vid političke korupcije koji će tek svoje posljedice imati. Kada stari jedu zeleno grožđe djeci trnu zubi.
CAPITAL: Ostajete li vi u reviziji kada Parlament izabere novo rukovodstvo?
Nekić: Šta i kako dalje, ne znam, vidjeću. Činjenica je da zaista nemam interes kada je u pitanju izbor, ali pratili ste dugo, toliko je bilo pritisaka i od prošle vlasti, da hoću da srušim turizam, da preuzimam ingerencije Vlade, tada sam bio dobar ovim nekim koji su koristili revizorske izvještaje, a danas po njima pljuju.
CAPITAL: Aleksandra Tolj Ružić
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Covjek je jedan veliki manipulator. Sta on zeli da on imenuje rukovodstvo a da on ostane kao savjetnik? Lik ima diplomu iz Brckog a prica ovde o ovim kandidatima, neka isprica kako je on izabran i na koji nacin.