BANJALUKA – Nezakonita zapošljavanja i nepravilnosti u javnim nabavkama zajednička su gotovo svim ministrima u Vladi Republike Srpske, ali to nije spriječilo republičke revizore da za čak devet ministarstava od ukupno 16 daju oba pozitivna mišljenja i za usklađenost i za finansijske izvještaje.
I dok se Vjekoslav Petričević koji je u revidiranom periodu bio na čelu Ministarstva privrede i preduzetništva RS značajno popravio pa u odnosu na oba mišljenja sa rezervom, dobio oba pozitivna mišljenja, Milunović je ponovo najlošiji.
S druge strane, dok je svih ovih godina Ministarstvo finansija dobijalo obe pozitivne ocjene, sada su dobili mišljenje sa rezervom o usklađenosti.
Milunović ponovo najlošiji
Za Ministarstvo rada i boračko invalidske zašite RS oba mišljenja sa rezervom nisu ništa novo jer ga dobijaju već šestu godinu zaredom.
Pretprošle godine, na čelu ovog ministarstva bio je Duško Milunović, a mišljenje sa rezervom o finansijskim izvještajima su dobili jer su ostali rashodi precijenjeni za čak 17,1 miliona KM, dok su potcijenjene doznake za borački dodak i to za 9,9 miliona maraka.
Za usklađenost su dobili mišljenje sa rezervom jer su nezakonito sklapali ugovore o djelu, dok odluke o izboru najpovoljnijih ponuđača nisu objavljivane na stranici ministarstva.
Zora Vidović pokvarila prosjek
Najveće iznenađenje na ovom spisku je svakako Ministarstvo finansija RS kojim rukovodi Zora Vidović, a koje je za razliku od 2020. godine kada je dobilo oba pozitivna mišljenja, sada pokvarilo ocjenu iz usklađenosti za koju su dobili mišljenje s rezervom.
Zori je zamjereno jer je ugovore na određeno sklapala na period duži od šest mjeseci, vršioci dužnosti su više od tri puta uzastopno postavljani na period duži od 90 dana što nije u skladu sa Zakonom o državnim službenicima, a nisu se držali ni Zakona o javnim nabavkama BiH.
Alen Šeranić koji je na čelu Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, se ponovo nije snašao u finansijskim izvještajima i nije ispravio grešku iz 2020. godine pa ih je revizor kritikovao između ostalog da su unaprijed plaćeni rashodi iskazani manje i to za iznos od 4,3 miliona KM, dok su primici po osnovu opravdanog avansa, takođe iskazani manje za 2,4 miliona maraka.
Ministarstvo energetike i rudarstva RS kojim rukovodi Petar Đokić, dobilo je mišljenje sa rezervom o usklađenosti jer putni nalozi nisu popunjavani u skladu sa pravilima, a kritikovani su i zbog nezakonitog sklapanja ugovora o djelu.
Ministarstvo porodice, omladine i sporta RS na čijem je čelu bila Sonja Davidović dobilo je mišljenje sa rezervom za usklađenost, jer su platu zaposlenog koji nema status državnog službenika, nezakonito obračunavali primjenom većeg koeficijenta.
Revizor ih je upozorio da nabavke usluga objavljivanja oglasa i inforamtivnih tekstova, kao i osiguranja vozila nisu predviđene planom nabavki niti su za njih donesene posebne odluke o pokretanju postupka nabavke.
Problem sa višim koeficijentima za obračun plata, kao i sa ugovorima o djelu imao je i Srđan Rajčević koji je bio na čelu Ministarstva za naučno tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS, zbog čega je dobio mišljenje sa rezervom o usklađenosti.
Da je nepravilno isplaćivala otpremnine i nezakonito sklapala ugovore o djelu zamjereno je i Senki Jujić koje je rukovodila Ministarstvom uprave i lokalne samouprave RS, pa je i ona kao i Rajčević zaradila mišljenje sa rezervom o usklađenosti.
Devet “odličnih” ministara
Jedno od devet ministarstava koje je dobilo obje pozitivne ocjene je Ministarstvo pravde RS na, čijem je čelu u revidiranom periodu bio Anton Kasipović.
Kasipoviću je revizor zamjerio jer Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta nije usklađen sa odgovarajućim uredbama, kao i to što njime nisu definisani poslovi javnih nabavki, ali ipak se i ove godine našao među ministrima odlikašima tako što je dobio oba pozitivna mišljenja.
Ministarstvo trgovine i turizma RS, na čijem čelu je u periodu revizije bila Suzana Gašić dobilo je obje pozitivne ocjene, s tim da ju je revizor upozorio da javne nabavke vrši u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH.
Obje pozitivne ocjene je dobio Dragan Lukač, odnosno Ministarstvu unutrašnjih poslova RS na čijem čelu je bio u datom periodu.
Dobio je preporuku da obezbijedi da se u planu nabavki objave sve nabavke u skladu sa limitom utvrđenim Zakonom o javnim nabavkama, kao i da se postupci javnih nabavki sprovode u skladu sa pomenutim zakonom.
Najbolji đak na ovom spisku je očigledno Vjekoslav Petričević koji je bio na čelu Ministarstva privrede i preduzetništva RS, a za razliku od 2020. godine, kada je kako je CAPITAL ranije objavio dobio oba mišljenja sa rezervom, u posljednjem izvještaju dobio je obje pozitvine ocjene, iako je zapošljavao službenike po osnovu ugovora o djelu za poslove koji su redovna djelatnost ovog ministarstva.
Ministarstvo prosvjete i kulture RS sa Natalijom Trivić na čelu dobilo je obje pozitivne ocjene iako su nezakonito zapošljavali službenike na određeno vrijeme, te imali nepravilnosti u vezi obračunavanja naknada komisijama.
Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju RS i ministar Zlatan Klokić dobili su oba pozitivna mišljenja iako Ministarstvu finansija nisu na vrijeme dostavili nacrt kadrovskog plana.
Pozitivna mišljenja je dobilo i Ministarstvo saobraćaja i veza RS kojim je većinu pretprošle godine rukovodio Nedeljko Ćorić, iako su upozoreni da nabavke moraju vršiti u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, te da je neophodno da sredstva troše namjenski.
Boris Pašalić koji je bio na čelu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS dobio je obje pozitivne ocjene iako je ugovore o djelu zaključivao za poslove koji su redovna djelatnost ovog ministarstva, a nije se držao ni Zakona o javnim nabavkama prilikom nabavke roba i usluga.
Ministarstvo za prostorno uređnje, građevinarstvo i ekologiju RS kojim je rukovodila Srebrenka Golić, dobilo je obje pozitivne ocjene od revizora i to očigledno zasluženo jer revizor nije imao posebnih zamjerki na njihov rad.
CAPITAL: Bojana Ninković