BRISEL, Evropska komisija je suviše popustljiva u primjeni sopstvenih budžetskih propisa prema članicama koje prekoračuju potrošnju, kao što su Italija i Francuska, upozorio je Evropski revizorski sud.
Evropska komisija ima pravo da primjeni stroga ograničenja u pogledu nivoa budžetskog deficita i javnog duga unutar Evropske unije, ali zvanični Brisel je isuviše popustljiv prema “prestupnicima”, navodi se u ocjeni revizorskog suda Evropske unije.
“Komisija mora biti stroža. Ona nije dovoljno svjesna onoga što se događa na terenu i nedosljedna je u primjeni propisa”, izjavio je član Revizorskog suda, Milan Martin Cvikl.
Od dužničke krize evrozone, EK je dobila ovlašćenje da kazni članice koje su prekršile ranije dogovorene ciljeve budžetskog deficita i javnog duga.
“Iako postoje detaljne procedure i smjernice o budžetskoj disciplini, još ima problema sa njihovom primjenom”, navodi se u izvještaju suda koji sadrži 120 stranica.
“Komisija je koristila visok stepen fleksibilnosti i diskrecije po pitanju Italije i Francuske u 2015. godini, odlučivši da ne pokreće proceduru prekomjernog deficita protiv Italije, uprkos njenom kršenju pravila o dugu. Takođe je omogućila Francuskoj više vremena za spuštanje deficita ispod granice od 3,0 odsto BDP-a”, navodi se u izvještaju revizora.
Poslije Grčke, Italija je prošle godine imala najveći javni dug u EU, od 132,8 odsto BDP-a u odnosu na 132,3 odsto BDP-a iz 2014. godine, pokazali su podaci Komisije.
Budžetski deficit Francuske je iznosio 3,7 odsto BDP-a u 2015. godini, u odnosu na 3,9 odsto iz 2014. godine. Tanjug