– Društvu nedostaje 3,6 miliona KM za pokriće tehničkih rezervi
– Akumulirani gubitak premašio 11 miliona KM
– Revizori „Krajini“ dali mišljenje sa rezervom
BANJALUKA, „Krajina osiguranju“ Banjaluka na kraju prvog polugodišta 2016. nedostajalo je 3,6 miliona KM za pokriće tehničkih rezervi, kratkoročne obaveze društva bile su veće za od 3,5 miliona tekuće imovine, dok je akumulirani gubitak društva premašio 11 miliona KM, utvrdila je nezavisna revizorska kuća „EF revizor“ koja je „Krajini“ dala mišljenje sa rezervom.
Revizija poslovanja društva u prvih pola godine obavljena je nakon što je u ovom društvu 20. jula uvedena vanredna uprava, zbog niza nezakonitiosti koje su počinili novi vlasnici na čelu sa Naveenom Aggarwalom iz Indije.
Revizori su posebno upozorili da „Krajina osiguranje“ na kraju prvog polugodišta nije ispunjavalo pokazatelje u pogledu tehničkih rezervi i kapitala.
Tehničke rezerve društva na kraju juna iznosile su 8,2 miliona KM. Međutim, „Krajina osiguranje“ je imalo svega 4,58 miliona KM ili 55,6 odsto sredstava za pokriće tehničkih rezervi.
„Društvu je za pokriće tehničkih rezervi nedostajalo 3,66 miliona maraka ili 44,39 odsto“, navedeno je u izvještaju.
Polugodišnji neto gubitak „Krajina osigurnja“ iznosio je 7,8 miliona KM, dok je gubitak ranijih godina iznosio 3,3 miliona KM.
Revizori su upozorili da ukupan gubitak društva čini 81,1 odsto osnovnog kapitala registrovanog u sudskom i drugim zakonskim registrima, a što ugrožava načelo stalnosti poslovanja.
„Kratkoročne obaveze društva na kraju juna bile su veće od tekuće imovine za 3,5 miliona KM, dok je racio likvidnosti 0,67. Na osnovu navedenog, društvo može biti suočeno sa problemima likvidnosti, odnosno da ne bude u mogućnosti da izmiruje svoje kratkoročne obaveze prema dobavljačima i povjeriocima u trenutku dospijeća“, ističe se u izvještaju.
Naglasili su i da je, bez obzira na povećanje kapitala emisijom akcija iz decembra 2015. godine od 6,9 miliona KM, promjenu vlasničke strukture i UO društva, značajno smanjen obim poslovne aktivnosti društva u 2016. u odnosu na isti period prethodne godine.
„Zbog svega navedenog društvu može biti ugroženo načelo stalnosti poslovanja“, ističe se u izvještaju.
Revizori su skrenuli pažnju i na činjenicu da su radnicima isplaćivane plate bez doprinosa te da društvo nije obračunalo i izvršilo rezervisanja za potencijalne troškove zateznih kamata zbog neblagovremenog izmirenja obaveza za poreze i doprinose.
„S obzirom da društvo nije imalo kontrolu Poreske uprave RS do početka našeg angažmana, a na osnovu prezentovane dokumentacije, nismo bili u mogućnosti da procijenimo potencijalne efekte na finansijske izvještaje društva na kraju juna po ovomosnovu“, ističe se u izvveštaju.
Podsjetili su i da je Osnovni sud u Banjaluci početkom jula zabranio raspolaganje novcem društva na računima kod poslovnih banaka, te da je akcionar Naveen Aggarwal pred sudom u Trebinju dobio izvršnu presudu protiv „Krajine“ težak 5,8 miliona KM bez kamata kao i da je izvršenje te presude obustavljeno i da je spor nastavljen pred Višim privrednim sudom u Banjaluci.
CAPITAL: M. Čigoja
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
U ovim situacijama se nalaže hitna dokapitalizacija, odnosno mjere Agencije za osiguranje RS.
Vrijeme je da počnu da rade.
Evo prodjose i ovi lokalni izbori. Mnogo obecanja, ispunjenih ili ne, ali kolateralnih steta puno. Jedna je i Krajina. Pa zar je moglo drugacije? Svi cutali pred izbore, a mnogi obecavali. Red u Srbina svakog, postuj obecanja i ispuni. E pa evo jedno se ispunilo. Ni konacni rezultati nisu objavljeni a kolaci se vec dijele. Pet dana po izborima puce vijest da u centru grada u zgradi Krajine namjerava se klinika ili privatni medicinski fakultet. E pa obecano – prodano pa nije “kum dugme” niti je kumovska lazna. Pa pohrlite ne/radnici na prekvalifikaciju za odrasle, potrebni su medicinari i ostala strukovna zanimanja medicine od sestara do ljekara i profesora. E kako se poslozi mozaik. Navin, ode tvoja ideja o profitu u nepovrat.
Da je ovo pravna drzava i da su svi radili svoj posao ne bi svako mogao da kupi osiguravajucu kucu i da time ugrozi cijelokupno trziste osiguranja.
Sta je radila Komisija za hartije od vrijednosti? Sta je radila Agencija za osiguranje?
Tuzilastvo treba da se pozabavi gospodom u ovim institucijama koji nisu radili svoj posao a cija je obaveza da sprecavaju da se ovako nesto dogodi.
Treba da se utvrdi kako je doslo do propusta da anoniman covijek bez istorije i podataka o sebi ugrozi trziste osiguranja i upropasti osuguravajuce drustvo sa tradicijom.